Witam sredecznie Państwa, czy w zaburzeniach depresyjnych wszystkie (bez wyjątku) afekty (emocje, u

2 odpowiedzi
Witam sredecznie Państwa,
czy w zaburzeniach depresyjnych wszystkie (bez wyjątku) afekty (emocje, uczucia, itd.) są przeżywane wyłącznie przez pryzmat tego schorzenia (jakby były na jej "usługach" lub "pochłonięte" ... albo "kontrolowane" przez to zaburzenie)?
To zależy. Natomiast w większości wypadkach tak jest.

Dzień dobry. Z perspektywy terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), emocje w zaburzeniach depresyjnych często są mocno związane z negatywnymi myślami automatycznymi i zniekształceniami poznawczymi, które kształtują sposób, w jaki dana osoba odbiera siebie, innych i świat. W tym sensie można powiedzieć, że emocje są „pochłonięte” przez depresję, ponieważ negatywne myśli mogą dominować i wpływać na to, jak człowiek się czuje.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie emocje są całkowicie zdominowane przez depresję. Często zdarza się, że osoby doświadczające depresji mają również krótkie momenty, kiedy odczuwają inne, mniej negatywne emocje — choć mogą one być przytłumione lub mniej intensywne.

W CBT przyglądamy się temu mechanizmowi poprzez tzw. model myśli-emocje-zachowanie, co oznacza, że badamy, jakie myśli prowadzą do konkretnych emocji. Kluczowym celem terapii jest praca nad zmianą tych negatywnych myśli, aby wpływały one na poprawę samopoczucia emocjonalnego.

Przykładowo, negatywne myśli typu "Jestem bezwartościowy" prowadzą do silnych emocji, takich jak smutek czy poczucie winy. Poprzez pracę nad tymi myślami staramy się doprowadzić do bardziej zrównoważonych, realistycznych przekonań, co z czasem może prowadzić do bardziej pozytywnych lub neutralnych emocji.

Czy jest coś szczególnego, nad czym chciałbyś/chciałabyś się skupić w związku z tym tematem? Może mogłabym Pani zaproponować konkretne techniki radzenia sobie z tymi negatywnymi emocjami?