Witam synek 6 lat inteligencja wyższa niż dziecko w tym wieku zarówno edukacyjnie jak i emocjonalnie

1 odpowiedzi
Witam synek 6 lat inteligencja wyższa niż dziecko w tym wieku zarówno edukacyjnie jak i emocjonalnie jest bardzo wrazliwy. Od 1,5 roku leczony Ataraxem 2mg/ml na tiki. Synek mruga oczkami nadmiernie rzadko porusza też główka w bok. Czy można dalej podawać mu atarax bo ostatnio widzę że nie działa tak jak powinien tzn tiki są rzadkie wcześniej ich nie było wcale. Co powinnam zrobić?? Czy mogę dalej podawać ten lek tak dlugo a może zmienić dawkowanie? atarax 2mg/ml 5, 5 ml wieczorem x 2. dziennie syn waży 21 kg. Syn leczy się też na alergie na roztocza i kurz, że zauważyłam że po lekach tiki się zwiększyły czy to możliwie?
Dzień dobry,
zasadniczo hydroksyzyna (Atarax) może wspomagać wyciszenie dziecka i w tym mechanizmie zmniejszyć tiki, ale nie jest jako takim lekiem przeznaczonym do leczenia tików. W swoim naturalnym przebiegu tiki, zarówno ich postać, jak również częstotliwość, zmieniają się w czasie - mogą być okresy bez tików, jak i z ich większym nasileniem, szczególnie w sytuacjach/okresach stresujących. Wskazaniem do podjęcia leczenia jest sytuacja, w której tiki utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie, stanowią problem dla dziecka, nie zaś rodziców - ważne jest pytanie o wpływ tików bezpośrednio dziecka, ponieważ niejednokrotnie wbrew pozorom nie stanowią one problemu dla dziecka. Zależnie od nasilenia tików stosowane są różne formy leczenia. Zazwyczaj zaleca się początkowo objęcie dziecka pracą z psychologiem, terapią behawioralno-poznawczą, której skuteczność w badaniach jest taka sama jak farmakoterapii, pozbawiona jest zaś działań niepożądanych. Ważna jest także umiarkowana aktywność fizyczna (nie nadmierna), higieniczny tryb życia. Można wspomagająco stosować melisę oraz hydroksyzynę (tę ostatnią po zaleceniach lekarza). Wskazaniami do farmakoterapii tików są spowodowany tikami: ból fizyczny lub psychiczny, dyskomfort u chorego, negatywny wpływ na relacje rówieśnicze, zawodowe. Istotne jest jednak, iż celem leczenia jest poprawa funkcjonowania, zmniejszenie tików do akceptowalnego poziomu, nie zaś ich eliminacja.
Jeśli obecnie tiki się nasiliły i stanowią problem dla syna sugerowałabym wizytę u psychiatry dziecięcego lub neurologa. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.