Witam, szukam psychoterapeuty, ktory bylby w stanie pomoc z ROCD Weszlam w drugi zwiazek w swoim zy

3 odpowiedzi
Witam, szukam psychoterapeuty, ktory bylby w stanie pomoc z ROCD
Weszlam w drugi zwiazek w swoim zyciu i po trzech spokojnych miesiacach pojawily sie w mojej glowie mysli, ktore wystepowaly (co prawda w wiekszym nasileniu) w mojej poprzedniej relacji, tylko wtedy myslalam ze sa one po prostu sygnalem, ze nie chce byc w tym zwiazku i oszukuje druga osobe trwajac przy tym. Gdy weszlam w drugi zwiazek kontynuowalam leczenie trittico przepisanym z innych powodow (stany depresyjne i przewlekly stres po zakonczeniu wczesniejszej relacji), niz ocd, ktore mam stwierdzone od kilku lat, ale myslalam, ze przeszlo w "stan spoczynku" po krotkiej terapii cbt 5 lat temu (mialam dalej objawy, ale nie wplywaly one na moje funkcjonowanie tak jak kiedys, wiec postanowilam tego nie ruszac). Zeszlam z trittico zmniejszajac sobie dawke, troche byc moze za szybko, ale bylam przekonana ze poradzilam sobie z wczesniejszym lekiem, wrecz czulam sie bardzo dobrze i nie widzialam sensu kontynuowania leczenia. Jakos tydzien/dwa tygodnie po calkowitym zejsciu z leku gwaltownie zaczely pojawiac sie w mojej glowie stresujace mysli. Dopiero jakis czas temu natrafilam na fora poswiecone rocd i widze to jako jedyna nadzieje na uratowanie mojego zwiazku z osoba, na ktorej mi bardzo zalezy i z ktora do tej pory bylo mi bardzo dobrze, a nawet lepiej. Mimo powtarzania sobie, ze sa to tylko natretne mysli, nie moge przestac sprawdzac czy "juz jest ok, czy dalej czuje niepokoj". Oprocz samych mysli towarzyszy mi jakis podwiadomy lęk i poczucie "odizolowania(?)" od partnera. Martwie sie, ze ten niepokoj nie minie.
Witaj,

Dziękuję za wiadomość i za zaufanie, jakim mnie obdarzyłaś, dzieląc się swoją sytuacją. Widzę, że to, przez co przechodzisz, jest dla Ciebie bardzo trudne, szczególnie że dotyczy bliskiej relacji, która ma dla Ciebie duże znaczenie. ROCD (Relational Obsessive Compulsive Disorder) może być bardzo obciążające, ale dobrze, że zauważyłaś wzorce myślowe i objawy, które wskazują na potrzebę zajęcia się tym tematem.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z najskuteczniejszych podejść w leczeniu OCD, w tym także ROCD. Na sesjach możemy wspólnie:

Przyjrzeć się Twoim myślom i przekonaniom, które napędzają Twój lęk.
Wprowadzić techniki ekspozycji z powstrzymaniem reakcji (ERP), które są kluczowe w leczeniu OCD.
Nauczyć się strategii radzenia sobie z lękiem i redukowania potrzeby "sprawdzania", czy Twoje uczucia są "w porządku".
Opracować plan działania, aby lepiej zrozumieć i zarządzać mechanizmami stojącymi za Twoim poczuciem odizolowania od partnera.

To, że zauważyłaś u siebie schemat myślenia i działania, który pojawił się także w poprzedniej relacji, jest ważnym krokiem w kierunku pracy nad rozwiązaniem problemu. Uważam, że Twoje doświadczenia z OCD i wcześniejszą terapią CBT będą cenną bazą, na której możemy wspólnie budować.

Jeśli chcesz, zapraszam Cię serdecznie na sesję. Razem możemy dokładnie przyjrzeć się Twojej sytuacji i krok po kroku znaleźć skuteczne sposoby na radzenie sobie z ROCD oraz odzyskanie poczucia bliskości w Twoim związku.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, czytając opis Pani trudności wydaje się, że wskazana byłaby konsultacja z psychoterapeutą, który mógłby poszukać wraz z Panią źródła lęku który pojawia się w sytuacji nawiązywania bliższej relacji i objawia się właśnie w taki sposób. Skuteczna diagnoza przyczyn trudności może pomóc w ich zwalczeniu, tak aby nie powracały w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie Katarzyna Jamrozik
Z tego co Pani opisuje, zrozumiałam, że sama Pani odstawiła leki. Niestety leki się odstawia tylko po konsultacji z psychiatrą, nawet jak Pani dobrze się czuje. Prosze powrócić na psychoterapie i sobie pomóc. To bardzo ważne przy ROCD. Na pewno przy Pani wspołpracy z Terapeutą uda się wyciszyć i uspokoić te myśli.

Eksperci

Anna Szadkowska-Ciężka

Anna Szadkowska-Ciężka

Psycholog

Lublin

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Julia Wichrowska

Julia Wichrowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Włocławek

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 89 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.