Witam.Trzy miesiące temu wykonując ćwiczenia na ławeczce leżąc z hantlami doznałem urazu w okolicy l

5 odpowiedzi
Witam.Trzy miesiące temu wykonując ćwiczenia na ławeczce leżąc z hantlami doznałem urazu w okolicy lewego barku.Po miesiącu wykonałem badanie USG , które wykazało " Stan po częściowym znacznego stopnia przerwaniu ścięgna mięśnia piersiowego większego z rozległym krwiakiem o niejednorodnej echo strukturze długość 60mm szerokość 45mm i grubości 10mm.W obrębie tkanek miękkich nie znaleziono zmian ogniskowych litych i torbieli.Nie znaleziono zwiększonej ilości płynów w zachyłku ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.Ścięgna i mięśnie stożka rotatorów w Usg bez zmian.Nie znaleziono zwiększonej ilości płynu w jamie stawu i klatce pod barkowej.Powierzchnia warstwy korowej głowy kości ramienia gładka ". Po badaniu Kontrolnym USG wykonanym miesiąc po pierwszym krwiak znacznie się wchłonął.Czasami odczuwam dyskomfort w barku,lekki ból.Ścięgno przy napięciu mięśni przebiega inaczej niż z prawej strony.Czy taki uraz wymaga leczenia operacyjnego ? Jeżeli tak to gdzie taka operację można wykonać ?
Jeżeli uszkodzenie dotyczyło połączenia mięśniowo - ścięgnistego to jeżeli postępowanie było prawidłowe powinno dojść już do zrostu. Natomiast jeżeli uszkodzony był przyczep do kości problem może być trudniejszy. Właście leczenie można określić w odniesieniu do stopnia uszkodzenia a przede wszystkim aktualnego stanu ramienia.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
po okresie o jakim Pan pisze leczenie szkodzeń w obrebie m.piersiowego wiekszego jest niemal niemozliwe, sens leczenie w przpadku masywnych uszkodzeń dotyczy przede wszystkim zawodowych sportowców i wymaga doświadczenia od lekarza podejmujacego się takiego leczenia Wiekszość tego typu obrażeń goi sie w przebiegu leczenia nieoperacyjnego pozostawiając niewielka deformację, ale siła mięśniowa zostaje zazwyczaj zachowana
Nie. Uszkodzenie przyczepu mięśnia piersiowego wystarczy zaopatrzyć metodą kinesiotapingu (naklejanie taśm w przebiegu mięśnia). Asymetria ustawienia przyczepu wynika z tego, że po uszkodzeniu mięsień się obkurcza. Nie traci przy tym swojej funkcji. Jest to defekt kosmetyczny. Nie polecam leczenia operacyjnego, ponieważ po dluższym czasie od momentu uszkodzenia włókna mięśniowe "przyrastają" do podłoża i trudno, a właściwie niemożliwym jest ich wypreparowanie i ponowne przyczepienie w pierwotnym miejscu. Aby wyrównać asymetrię można ewentualnie zastosować wypełniacze tkanek stosowane w medycynie estetycznej.
Urazy sportowe w obrębie mięśnia piersiowego większego należą do rzadkości, stąd też nie ma ściśle sprecyzowanych metod leczenia. Decydującym jest badanie fizykalne ze zwróceniem szczególnej uwagi na zakres ruchomości stawu ramienno-łopatkowego oraz ocenę siły mięśniowej .Do rozważenia wykonanie badania MRI, które może uwidocznić ew.infiltrację kanki tłuszczowej, zanik mięśnia czy retrakcję ścięgna. W większości przypadków mimo deformacji estetycznej zalecane są metody zachowawcze.
W opisanej sytuacji nie ma raczej wskazan do leczenia operacyjnego, jednak ostateczna decyzja jest mozliwa jedynie po przeprowadzeniu badania ortopedycznego uzupelnionego o badania obrazowe

Eksperci

Paweł Skowronek

Paweł Skowronek

Ortopeda

Kraków

Andrzej Sinicyn

Andrzej Sinicyn

Ortopeda

Wrocław

Aleksandra Staszewska

Aleksandra Staszewska

Fizjoterapeuta, Osteopata

Warszawa

Michał Rucki

Michał Rucki

Fizjoterapeuta

Białystok

Rafał Dębowski

Rafał Dębowski

Fizjoterapeuta

Łódź

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących usługi: ból ścięgna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.