Witam w 11tyg ciąży wykonałam badania m.in.na toksoplazmozę IgG wyszło 177,6,IgM 1.71,dodatkowo w 14

1 odpowiedzi
Witam w 11tyg ciąży wykonałam badania m.in.na toksoplazmozę IgG wyszło 177,6,IgM 1.71,dodatkowo w 14 tygodniu wykonałam awidnoscIgG wyszło 50,7%,ginekolog przepisał antybiotyk ,który mam brać 3tyg później 2tyg przerwy i tak do końca ciąży ,czy mogę powtórzyć badania
W ciąży, toksoplazmoza może stanowić zagrożenie dla płodu, ponieważ może przenikać przez łożysko i powodować komplikacje, takie jak wady rozwojowe czy poronienia. Oto analiza Twoich wyników:

IgG: Wartość 177,6 wskazuje na obecność przeciwciał IgG, co zwykle oznacza wcześniejszy kontakt z Toxoplasma gondii. Przeciwciała IgG są długotrwałe i mogą chronić przed ponownym zakażeniem.

IgM: Wartość 1,71 sugeruje obecność przeciwciał IgM, które zwykle są wczesnym markerem infekcji. Przeciwciała IgM są krótkotrwałe i mogą wskazywać na niedawną lub aktualną infekcję.

Awidność IgG: Wartość 50,7% - niestety brak odniesienia referencyjnego. Laboratoria mają różne zakresy norm i do prawidłowej oceny, potrzebna jest ich wksazanie.

Niska awidność może wskazywać na niedawne zakażenie, podczas gdy wysoka awidność sugeruje, że infekcja była wcześniejsza.

Na podstawie tych wyników nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest to świeże zakażenie, czy też przebyłaś je przed ciążą. W celu lepszego zrozumienia sytuacji, warto skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych, który może zlecić dodatkowe badania, takie jak powtórzenie testów przeciwciał oraz awidności.

Co do leczenia, rowamycyna (spiramycyna) jest stosowana jako pierwszy wybór w leczeniu toksoplazmozy w ciąży, gdyż jest bezpieczna dla płodu. Wskazane jest kontynuowanie leczenia zgodnie z zaleceniami lekarza.

Amniopunkcja (pobranie próbki płynu owodniowego) może być używana do diagnozowania toksoplazmozy u płodu, jednak związana jest z pewnym ryzykiem dla zarówno matki, jak i dziecka. Decyzja o wykonaniu amniopunkcji powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem prowadzącym i lekarzem chorób zakaźnych, którzy będą mogli ocenić ryzyko w oparciu o Twoją sytuację kliniczną i wyniki badań.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Remigiusz Murlak

Remigiusz Murlak

Pediatra

Syców

Marek Pieczonka

Marek Pieczonka

Dietetyk

Wrocław

Ryszard Świderski

Ryszard Świderski

Dietetyk

Szczecin

Klaudia Stępniak

Klaudia Stępniak

Dietetyk

Katowice

Weronika Lisowska

Weronika Lisowska

Dietetyk

Warszawa

Laura Wyrwa

Laura Wyrwa

Dietetyk

Poznań

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 73 pytań dotyczących usługi: choroby pasożytnicze
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.