Witam. W tym roku mam 34 lata i od wielu lat mam problemy z nawiązywaniem relacji z kobietami. Ilekr

2 odpowiedzi
Witam. W tym roku mam 34 lata i od wielu lat mam problemy z nawiązywaniem relacji z kobietami. Ilekroć próbuje (na różne metody: eventy, portale randkowe, miejsca publiczne, w czasach młodości - liceum i uczelnia) poznać jakąkolwiek dziewczynę, spotykam się z odrzuceniem. Czy to jest normalne, żeby przez wiele lat człowiek miał pecha w sferze miłosnej? Jest to dla mnie bardzo uciążliwy problem, gdyż samotność bardzo źle wpływa na moją psychikę. Chciałbym trafić na taką kobietę, która po prostu mnie rozumie i szanuje, ale gdzie na taką trafić, skoro w większości są "zajęte"? Czy są skuteczne metody leczenia mojej przypadłości? Jeśli tak, to jakie? Chcę przezwyciężyć ten problem i bardzo proszę o pomoc.
Dziękuję, że Pan się tym podzielił. Z psychodynamicznego punktu widzenia, warto zastanowić się, jak Pana wcześniejsze doświadczenia – zwłaszcza te z dzieciństwa i młodości – mogą wpływać na obecne trudności w nawiązywaniu relacji. Często wzorce relacyjne, które tworzymy w dzieciństwie, nieświadomie kształtują nasze zachowania w dorosłym życiu. Czy zauważył Pan, jak wcześniejsze doświadczenia odrzucenia lub braku akceptacji mogły wpłynąć na Pana postrzeganie siebie i innych?

Innym ważnym aspektem może być przyjrzenie się Pana oczekiwaniom wobec relacji. Czasami nieuświadomione lęki lub mechanizmy obronne mogą powodować, że unikamy bliskości, mimo że bardzo jej pragniemy. Czy zastanawiał się Pan, czy w Pana przypadku mogą istnieć takie wzorce lub obawy, które mogą utrudniać nawiązywanie głębszych więzi?

Czy jest Pan gotów na głębszą refleksję nad tymi obszarami, aby lepiej zrozumieć źródło swoich trudności i wprowadzać zmiany w sposobie budowania relacji? Jeżeli tak to zapraszam na konsultację.

Witam. Przede wszystkim chcę powiedzieć, że to bardzo ważne, że otwarcie mówisz o swoim problemie i szukasz pomocy – to już pierwszy, bardzo istotny krok. Z perspektywy terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) warto zacząć od kilku kluczowych aspektów, które mogą pomóc zrozumieć Twoją sytuację oraz podjąć kroki w kierunku zmiany. Ramy myślenia i przekonania. W CBT skupiamy się na tym, jak nasze myśli wpływają na emocje i zachowania. W Twojej wypowiedzi pojawiają się pewne przekonania, które mogą negatywnie wpływać na sposób, w jaki postrzegasz siebie oraz relacje z innymi. Warto przyjrzeć się bliżej takim myślom jak: "mam pecha", "większość kobiet jest zajęta", "jestem odrzucany". Takie myślenie może prowadzić do automatycznego odczuwania frustracji czy zniechęcenia, zanim jeszcze podejmiesz jakiekolwiek działanie. Automatyczne myśli Niekiedy automatyczne myśli, które przychodzą nam do głowy, są zniekształcone lub nadmiernie negatywne. Możemy przyjrzeć się, czy nie doświadczasz tzw. błędów myślowych, takich jak: Personalizacja – czyli przypisywanie sobie winy za każdą porażkę lub odrzucenie. Generalizacja – zakładanie, że skoro kilka razy doświadczyłeś odrzucenia, to będzie tak zawsze.Czarno-białe myślenie – widzenie rzeczywistości w kategoriach "albo-albo", np. albo ktoś mnie akceptuje, albo zawsze będę samotny. Praca nad rozpoznawaniem tych myśli i ich stopniową zmianą może przynieść ulgę i pozwolić na bardziej obiektywne spojrzenie na Twoje doświadczenia. Emocje i przekonania o sobie. Często problemy z nawiązywaniem relacji mogą wynikać z pewnych trudnych przekonań na temat samego siebie, np. "nie jestem dość dobry", "nikt mnie nie zrozumie". Warto zbadać, jak myślisz o sobie i swoich możliwościach. Czasem praca nad budowaniem pewności siebie i samoakceptacją może sprawić, że zmienisz swoje podejście do relacji z innymi. Eksperymenty behawioralne.W CBT stosuje się tzw. eksperymenty behawioralne, które pozwalają na przetestowanie nowych zachowań i weryfikowanie przekonań. Moglibyśmy pracować nad tym, byś stopniowo, w kontrolowanych warunkach, podjął próby interakcji z kobietami, bez presji na natychmiastowy sukces, a z nastawieniem na uczenie się i zbieranie nowych doświadczeń. Celem jest zmiana przekonań i doświadczenie, że odrzucenie nie musi być ostateczne ani osobiste. Wsparcie w radzeniu sobie z samotnością. Uczucie samotności może wywoływać dużo stresu i smutku. Warto wprowadzić do swojego życia różne formy wsparcia społecznego – niekoniecznie od razu w kontekście romantycznym. Budowanie relacji to proces, który może zacząć się od małych kroków, np. poprzez kontakty z ludźmi, którzy dzielą Twoje zainteresowania. Warto też rozwijać umiejętności radzenia sobie z emocjami samotności, np. poprzez techniki relaksacyjne, medytację, czy inne strategie radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Praca nad przekonaniami na temat relacji. Przekonania, że "większość kobiet jest zajęta" albo "idealna partnerka mnie nie zrozumie", mogą być blokadą w podejmowaniu dalszych działań. Zachęcałbym Cię do pracy nad tym, by spojrzeć na relacje bardziej elastycznie i otworzyć się na to, że każda interakcja to unikalna okazja do budowania zrozumienia i wzajemnego szacunku – niezależnie od wcześniejszych doświadczeń. Czas i cierpliwość Budowanie relacji, zwłaszcza romantycznych, to proces, który może wymagać czasu i cierpliwości. Być może warto zredefiniować swoje cele na mniejsze kroki i skupić się na budowaniu relacji w ogóle – zarówno przyjacielskich, jak i towarzyskich – które później mogą prowadzić do bardziej trwałych i głębszych związków. Terapia CBT oferuje narzędzia do pracy nad tym problemem poprzez identyfikowanie i zmianę wzorców myślowych oraz zachowań, które mogą utrudniać budowanie relacji. Ważne jest, abyś pamiętał, że zmiana nie następuje od razu, ale z odpowiednią pomocą i zaangażowaniem, możliwe jest osiągnięcie znaczących postępów.
Jeśli masz ochotę, możemy wspólnie zacząć pracować nad konkretnymi technikami, które będą odpowiednie dla Ciebie.