Witam. Według kalkulatora BMI moje BMI wynosi 40.09. Jest to otyłość III stopnia. Planuje coś z

3 odpowiedzi
Witam.

Według kalkulatora BMI moje BMI wynosi 40.09. Jest to otyłość III stopnia.
Planuje coś z tym zrobić, ale męczy mnie jedno pytanie. Ogólnie jestem osobą wierzącą, katolikiem, i dowiedziałem się, że o grzechu ciężkim można mówić w przypadku obżarstwa wtedy, gdy ktoś ma kategoryczny zakaz jedzenia takich czy innych rzeczy, bo jest to zagrożenie dla zdrowia i życia, a tym się nie przejmuje.
W związku z tym mam pytanie do lekarza, nie związane z kwestiami wiary, ale bardziej z kwestią: czy przy mojej otyłości (mam 173 cm wzrostu i 120 kg wagi) każde zjedzenie fast fooda/czegoś słodkiego/niezdrowego itp będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia?
Otyłość III stopnia jest poważnym stanem zdrowotnym, który wymaga uwagi i zarządzania. Choć jednorazowe spożycie niezdrowej żywności niekoniecznie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, regularne spożywanie fast foodów i słodyczy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Kluczowe jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej, a także skonsultowanie się ze specjalistą, aby opracować bezpieczny i skuteczny plan zarządzania masą ciała.
Twoje BMI wskazuje na otyłość III stopnia, co faktycznie wiąże się z większym ryzykiem wielu problemów zdrowotnych. Przy takim poziomie otyłości istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób stawów, problemów z oddychaniem i innych schorzeń. Z tego powodu zarządzanie dietą i ogólnym stylem życia jest kluczowe dla poprawy zdrowia i redukcji ryzyka powikłań.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

dzień dobry, zjedzenie fast fooda, czy czegoś słodkiego nie stanowi zagrożenia samo w sobie, tak jak jedna cegła nie zbuduje domu, jak pokazuje Twoja historia tych cegiełek się nazbierało znacznie więcej. Co mogę doradzić, teraz zrobić wszystko, żeby zmniejszyć wagę, co nie oznacza całkowitej eliminacji słodkiego, ale niech to będzie okazjonalnie. Zagrożenie dla życia i zdrowia jest otyłość nie zjedzenie raz na jakiś czas fast fooda.
Witam, Otyłość III stopnia przy BMI 40.09 znacząco podnosi ryzyko chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych, jednak pojedyncze spożycie fast fooda lub słodyczy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. W psychodietetyce zaleca się podejście oparte na elastycznym kształtowaniu nawyków żywieniowych, unikając skrajnych restrykcji, które mogą prowadzić do kompulsywnego jedzenia. Kluczowe jest wprowadzanie stopniowych, trwałych zmian w diecie, które promują zdrowie metaboliczne i psychiczne, zmniejszając tym samym ryzyko długoterminowych powikłań zdrowotnych związanych z otyłością.