Witam, Zacząłem 8 miesięcy temu chodzić na terapię DBT gdzie bardzo przywiązałem się do mojej terap

2 odpowiedzi
Witam,
Zacząłem 8 miesięcy temu chodzić na terapię DBT gdzie bardzo przywiązałem się do mojej terapeutki. Atmosfera w jakiej pracowaliśmy sprawiła, że zacząłem ją kochać i to była pierwsza osoba do której się tak przywiązałem.
W relacji terapeutycznej jednak było sporo zgrzytów, problemów u mnie z zaufaniem jej, oraz zachowania problemowe które nie ulegały redukcji (tu też zdarzyło się niestety tak, że trafiłem na terapeutę bez dużego doświadczenia).
Ostatecznie w tamtym tygodniu powiedziała, że po rozmowie z zespołem terapeutów podjęta została decyzja, że mój proces terapeutyczny zostaje zatrzymany bo terapia jest nieskuteczna i szkodliwa, a ona też nie jest w stanie dalej mi pomagać. Mimo mojego proszenia, decyzja była ostateczna.
W tym tygodniu było ostatnie spotkanie i z tego przywiązania czuję ogrom smutku i innych negatywnych emocji, mam nawracające myśli S i brak sił do wstania z łóżka. Chcę kontynuować terapię w innym nurcie, ale kolejki tam są długie i będę musiał czekać 3-4 miesiące. Brakuje mi kogoś z kim mógłbym o tym pomówić, a bliscy nie do końca mnie rozumieją.
Czy na ten czas oczekiwania powinienem zapisać się do innego terapeuty by o tym pomówić, i jeżeli tak to w jakim nurcie miał on by być. Mam zdiagnozowane borderline.
Przykro mi z powodu przerwanej terapii. Może warto spróbować w nurcie psychodynamicznym (TFP)? Terapia zaburzeń osobowości jest procesem długotrwałym tj. kilkuletnim i niewątpliwie trudnym dla pacjenta. Mogą pojawiać się okresy pogorszeń, które powinno się omawiać na sesjach. Szanowny Panie, jeśli myśli S będą się nasilać, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Jeśli stan obniżonego nastroju będzie się utrzymywał powyżej 2 tygodni, warto przemyśleć wizytę u psychiatry.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia
Jagoda Morgulec

Dzień dobry. Z uwagą przeczytałam Pana post. Trzeba pamiętać o tym, że jedyną relacją która może łączyć pacjenta z terapeutą to relacja terapeutyczna. Jeśli tak nie jest to nie jest dobry znak dla całego procesu terapeutycznego. Dlatego to tak się skończyło. Na marginesie warto dodać, że wszystkie zaburzenia w relacji terapeutycznej trzeba omawiać na sesjach. Zaburzenia borderline to zaburzenia osobowości wymagające długoterminowej pracy w relacji terapeutycznej. Charakterystyczną cechą jest idealizowanie i dewaluowanie także osoby terapeuty. Jaką terapię wybrać? Myślę że najskuteczniejszą w tym przypadku byłaby terapia schematów ST ( trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnej). Ten typ terapii ma narzędzia do pracy z tego typu zaburzeniem.
Życzę wszystkiego dobrego
Pozdrawiam ciepło
Bożena Szczęsna