Witam, zbliżam się do 30 i od niedawna borykam się z zaburzeniami hormonalnymi, które spowodowały u

2 odpowiedzi
Witam,
zbliżam się do 30 i od niedawna borykam się z zaburzeniami hormonalnymi, które spowodowały u mnie przyrost masy ciała o ponad 30 kg. Zawsze miałam szczupłą i wysportowaną sylwetkę, a teraz jestem na granicy nadwagi, a otyłości stopnia I. Co gorsza walczę z insulinoopornością i bardzo uporczywym trądzikiem. Dolegliwości pojawiły się u mnie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz po powrocie z diety wegańskiej, na której czułam się doskonale, na zwykłą. Czy istnieje możliwość, że dieta wegańska mogłaby pomóc mi w pozbyciu się insulinooporności oraz powrocie do smukłej sylwetki?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Dzień dobry, opisane przez Panią objawy mogą być skutkiem wielu czynników i schorzeń. W takiej sytuacji niezbędna jest dokładna analiza wyników badań, dolegliwości, tego co Pani spożywa oraz stylu życia. Warto podejść holistycznie do tematu masy ciała, ponieważ szereg procesów i czynników wpływa na jej wzrost/spadek.
Insulinooporność jest to zaburzona odpowiedź komórek docelowych
na działanie insuliny. Czynnikami, które mogą przyczyniać się do rozwoju tego zaburzenia są m.in.: brak lub zbyt mała aktywność fizyczna; palenie tytoniu; nieprawidłowa kompozycja diety czy nieleczone stany zapalne.
Dieta w insulinooporności powinna być zbliżona do modelu diety śródziemnomorskiej, która jest przeciwzapalna i bardzo odżywcza. Dobrze zbilansowana dieta wegańska może również być pomocna (niezbędna będzie suplementacja niektórych makro i mikroskładników).
Jeśli ma Pani możliwość, najlepiej skonsultować się z dietetykiem klinicznym, z którym wspólnie ustalicie przyczynę oraz dalszy plan działania. Życzę sukcesów i pozdrawiam!

Dzień dobry, dieta wegańska może być korzystna w kontekście insulinooporności i utraty masy ciała. Jednakże sama w sobie nie jest gwarantem utraty wagi czy wyeliminowania insulinooporności. Wpływ diety na te problemy jest wieloczynnikowy, a skuteczne działanie w ich przypadku wymaga holistycznego podejścia. W przypadku insulinooporności istotne jest m.in. kontrolowanie spożycia węglowodanów, szczególnie tych o wysokim indeksie glikemicznym, ale także wprowadzenie zmian w stylu życia. Zapraszam na indywidualną konsultację dietetyczną, w trakcie której będę mogła powiedzieć więcej, a po analizie Pani sytuacji i wyników badań, opracować indywidualny plan żywieniowy, który pomoże w osiągnięciu Pani celów. Pozdrawiam i życzę powodzenia.