Witam. Zdecydowałem się napisać posta. Mam problem od dziecka w stytucjach stresowych, a nawet mniej

4 odpowiedzi
Witam. Zdecydowałem się napisać posta. Mam problem od dziecka w stytucjach stresowych, a nawet mniej stresowych bardzo się czerwienie. Np gdy spotkam kogoś na mieście, w sklepie, na spacerze nawet osobę którą dobrze znam bardzo się czerwienie, to samo gdy z kimś rozmawiam, lub muszę się wypowiedzieć przy kilku osobach, często w sytuacjach gdy jesteśmy w grupie znajomych i ktoś zada mi pytanie, lub zacznie coś o mnie mówić odrazu się czerwienie. Problem może wydawać się blachy jednak przez tyle lat jestem już zmęczony tym, I pytaniami czemu jestem taki czerwony. Czy ktoś zna jakieś techniki, suplementy, sposoby które mogą pomóc? Pozdrawiam
Nie jestem w stanie polecić żadnych suplementów (bo to nie mój "teren działania"), ale na pewno uważam, że próba uspokojenia tego na poziomie ciała to tylko jedna strona medalu; przecież może stać za tym jakaś powtarzająca się reakcja emocjonalna. Stres to jedno, konkretnych wywołujących go źródeł (powiązanych z napotykaniem ludzi, wypowiadaniem się w ich obecności itd.) może być wiele i to kwestia indywidualna. Jeżeli faktycznie problem utrzymuje się od dawna, na pewno warto jest rozważyć konsultację psychologiczną lub psychoterapeutyczną, np. w nurcie psychodynamicznym lub poznawczo-behawioralnym. Na etapie pytania zadanego w sieci nie ma jednej złotej rady lub skutecznej techniki, która miałaby to "wyciszyć". Życzę zrozumienia samego siebie i rozwiązania tego tematu!

Problem, który opisujesz, może być związany z tzw. erytrofobią (lęk przed zaczerwienieniem się). Czerwienienie się w sytuacjach stresowych to zjawisko fizjologiczne związane z rozszerzaniem naczyń krwionośnych pod wpływem stresu. Jest to reakcja autonomicznego układu nerwowego, często nasilona u osób z lękiem społecznym lub innymi zaburzeniami lękowymi. Może też wynikać z nadmiernego skupiania się na własnym zachowaniu. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne i oddechowe (np. technika 4-7-8: 4 sekundy wdechu, 7 sekund zatrzymania, 8 sekund wydechu), które redukują napięcie i poprawiają kontrolę nad objawami. Terapia może z kolei wspierać w zmianie negatywnych myśli i zwiększeniu pewności siebie w sytuacjach społecznych. Regularna aktywność fizyczna również działa uspokajająco i poprawia samopoczucie. Praca nad akceptacją siebie jest kluczowa – czerwienienie się jest naturalną reakcją i nie powinno być postrzegane jako coś negatywnego. Jeśli problem utrudnia życie, warto rozważyć konsultację z psychologiem, aby opracować skuteczne strategie radzenia sobie.
Czerwienienie się w stresujących sytuacjach to dość powszechny problem, z którym wiele osób się zmaga, i faktycznie może być bardzo męczący. Istnieją jednak pewne techniki, które mogą pomóc.

Na początek warto spróbować technik oddechowych – głęboki, powolny oddech może pomóc w obniżeniu poziomu stresu. Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga, mogą również pomóc w lepszym radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi.

Jeśli chodzi o suplementy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.

Warto również rozważyć pracę nad wzmacnianiem pewności siebie poprzez psychoterapię, np. terapię poznawczo-behawioralną. Taka terapia pomaga zidentyfikować negatywne myśli i reakcje na stres, a następnie wypracować bardziej korzystne strategie radzenia sobie z nimi.
Dzień dobry,

Czerwienienie się, które Pan opisuje, to sygnał płynący z Pana ciała, który próbuje coś Panu zakomunikować. Ciało często reaguje w taki sposób, kiedy w sytuacjach społecznych odczuwamy pewien stres, napięcie lub wewnętrzny dyskomfort.

Najprawdopodobniej czerwienienie się zmniejszy się lub nawet ustąpi w momencie, gdy pozna Pan i zaakceptuje tę część siebie. Akceptacja swoich reakcji i zrozumienie, co leży u ich podstaw, może znacząco wpłynąć na Pana samopoczucie w takich sytuacjach.

Niestety, nie ma na to szybkiego sposobu. Jest to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i najlepiej pracy ze specjalistą, który pomoże Panu zrozumieć swoje reakcje i pracować nad nimi krok po kroku.

Jeśli chciałby Pan porozmawiać o tym szerzej, zawsze służę pomocą.

Pozdrawiam serdecznie, Laura Matwiejczyk