Witam! Złamałam kostke prawą z przemieszczeniem pod koniec lutego. Operacje miałam w lutym. Następni

5 odpowiedzi
Witam! Złamałam kostke prawą z przemieszczeniem pod koniec lutego. Operacje miałam w lutym. Następnie noge w gipsie przez 6 tygodni. Mam co 2 tydzień spotkania z fizjoterapeuta od kwietnia a ćwiczenia wykonuje w domu. Mam takie pytanie jak długo bedzie z tą kostką zanim zacznę normalnie chodzić tzn. szybciej juz chodze ale wolno?
Dzień dobry :) Trudno odpowiedzieć precyzyjnie na tak ogólnie postawione pytanie. Pytanie z czego wynika wolne chodzenie?? Osłabienie kończyny dolnej lewej czy ograniczony zakres ruchu w stawie skokowym czy być może blizna lub tkanki miękkie potrzebują właściwej mobilności? Czas usprawniania po złamaniu ze stabilizacją to 3-6 miesięcy. Jednak wiele czynników, takich jak: częstotliwość wizyt u fizjoterapeuty, systematyczność ćwiczeń w domu, zastosowane techniki/metody terapii, wiek pacjenta, zdolności regeneracyjne organizmu, wcześniejsze urazy/kontuzje, choroby współtowarzyszące (np. metaboliczne, tarczycy i inne) mogą mieć wpływ na tempo powrotu do sprawności. Jeżeli nie jest pani zadowolona z postępów, to może należy porozmawiać o tym z fizjoterapeutą i ustalić nowe metody usprawniania lub zwiększyć częstotliwość wizyt. Powodzenia !!!

Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana. Tak na prawdę trzeba zacząć od tego: pod stwierdzeniem złamania kostki z przemieszczeniem może kryć się wiele czynników czy rezultatów takiego złamania. Właściwie co do metodyki postępowania tj. obciążenia danej kończyny lub też rezultatów spodziewanej rehabilitacji powinien wypowiedzieć się albo lekarz prowadzący, albo fizjoterapeuta do którego aktualnie uczęszczamy. Sugerowałbym zasięgnięcie opinii u w/w osób.

Serdecznie pozdrawiam.
Zrost kostny w przypadku dorosłych w standardowych prostych złamaniach książkowo zachodzi w czasie około 6 tygodni. Rozległość oraz poziom skomplikowania złamania jaki i czynniki takie jak dieta czy ogólnie prowadzenie trybu życia też może mieć wpływ na proces gojenia. Niemniej jednak sam proces powrotu do zdrowia po takim urazie kiedy już na le kostnym wszystko jest okej jest bliżej nieokreślony ze względu na to że każdy z nas reaguje na rehabilitację inaczej, Dla jednych terapia i ćwiczenia działają szybciej dla innych trochę dłużej. Trzeba też mieć świadomość że uszkodzona tkanka nawet kiedy już się zrośnie, zregeneruje już nie będzie taka sama jak wcześniej. Także krótko odpowiadając na pytanie, ciężko powiedzieć bo nie ma reguły może wszystko potrwać kilka dni, kilka tygodni a może jeszcze kilka miesięcy. Zachęcam jednak żeby się nie zrażać dalej ćwiczyć pilnować się zaleceń stopniowo krok po kroku do przodu
Dzień dobry,
Na prędkosć chodu po złamaniu może wpływać wiele czynników, między innymi związanych z osłabieniem kończyny w której był uraz a co za tym idzie mniejszej stabilności. Wpływ mogą miec również ograniczenia zakresu w st. skokowym, a także przewlekłe dolegliwości w obrębie tkanek miękkich po urazie. Styl życia oraz czynniki genetyczne również mogą mieć wpływ na gojenie się tkanek. Z reguły złamania bliżej stawu mają tendencje do dłużego dochodzenia do siebie. Wiele idzie zdziałać w takich przypadkach cierpliwą rehabilitacją i patrzeniem na funkcje które się poprawiły. Pozdrawiam Jakub Kasperski
Dzień dobry,
Terapia ruchowa daje bardzo dobre efekty, jednak zajmuje długi czas.
Sugeruję spróbować wizyty u terapeuty manualnego. Taka terapia może wspomóc szybszy powrót do pełnej sprawności.

Z poważaniem

Wojciech Szreder - CM REHAB