Witam, zmagam się z ciekawym problemem odkąd dużo mówię gdyż z 2 lata temu zacząłem nagrywać szkole

3 odpowiedzi
Witam,
zmagam się z ciekawym problemem odkąd dużo mówię gdyż z 2 lata temu zacząłem nagrywać szkolenia w formie audio, wymaga to skupienia, dość intensywnego mówienia i dziennie tak nagrywałem po 2 czy 3h w tygodniu do mikrofonu. Po pewnym czasie zauważyłem że coraz ciężej mi tak pracować na siedząco gdyż czułem pewien dyskomfort w brzuchu, więc ostatni rok pracowałem tak na stojąco. Teraz i na stojąco mam ten problem tzn. po dłuższym mówieniu tzn po około 30 minutach mam ucisk na wysokości mostka/żeber po prawej stronie tak jakby przy wątrobie, w miejscu gdzie od mostka w dół schodzą żebra to jakby w najniższym punkcie tych żeber. Gdy zacząłem to obserwować zauważyłem że to chyba jest kwestia oddechu i ogólnego napięcia całego brzucha bo nagrywanie to u mnie dość intensywna praca, zaznaczam że mówię nie śpiewam. Zacząłem się interesować oddychaniem przeponowym gdyż moje oddychanie bardziej jest skupione na ruchu jamy brzusznej niż górnej części i podejrzewam że z tego powodu jest to napięcie, poczucie pełności brzucha i w końcu ucisk po prawej stronie.
Proszę o informację Państwa specjalistów czy dobrze myślę,
z góry dziękuję i Pozdrawiam
Dzień dobry, z Pana opisu można wnioskować, że jest to rzeczywiście kwestia przepony. Natomiast to co istotne w leczeniu to dlaczego ta prawa strona przepony jest napięta. Lewa pracuje tak samo przy mówieniu/oddychaniu. Może to być związane z napięciem w rejonie jamy brzusznej (np. wątroba, woreczek), czy napięciem struktur leżących poniżej. Warto byłoby to sprawdzić na wizycie stacjonarnej u fizjoterapeuty. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Prawdopodobnie to kwestia przepony, może też kręgosłupa i narządów jamy brzusznej. Sugeruje udać się do fizjoterapeuty, aby uwolnił tę okolice od napięć. Pozdrawiam!
Oprócz diagnostyki internistycznej warto przyjrzeć się też kręgosłupowi czyli u Pana wykonać MR odcinka piersiowego kręgosłupa i skonsultować wynik z fizjoterapeutą albo z ortopedą. Pozdrawiam!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.