Witam. Zmagam się z uporczywymi atakami zimna, głównie zimne są moje dłonie i stopy. Od dziecka byłe

3 odpowiedzi
Witam. Zmagam się z uporczywymi atakami zimna, głównie zimne są moje dłonie i stopy. Od dziecka byłem tzw. ,,zmarzluchem", często spałem w ciepłych skarpetkach. Od dwóch lat regularnie biorę zimne prysznice, odkąd stosuję je - praktycznie nie choruję, co wcześniej przy braku wietrzenia mieszkania, odkręconych kaloryferach zdarzało się często. Prowadzę zbilansowaną dietę, zawierającą dużo białka, tłuszczy, węglowodanów, rzadko sięgam po słodycz. Nie spożywam prawie w ogóle alkoholu. Żadnych nałogów typu nikotyna, czy narkotyki. Chodzę na siłownię 3 razy w tygodniu, regularnie ćwiczę też w domu, czasami pływam. Od zawsze byłem wysportowany. Zimno jest mi najczęściej we własnym domu, kiedy jeżdżę do pracy do biura, to pomimo siedzenia po kilka godzin - poza domem wśród innych ludzi nie jest mi aż tak zimno. Badałem się w ciągu ostatniego roku pod kątem wszystkich możliwych schorzeń: pełna morfologia, hormony tarczycy, glukoza na czczo i insulina, ekg - 52 spoczynkowe, doppler i kapilaroskopia - wszystkie badania wychodzą niemalże idealnie. Czekam jeszcze na wynik rtg szyi - kilka lat temu miałem już stwierdzoną zniesioną lordozę szyjną, jednak ćwiczę regularnie - rozciągam i wzmacniam kark.
Udałem się na konsultacje do psychologa, może być to problem natury psychicznej, nerwicowy oraz do psychiatry, gdzie przepisano mi lek triticco na lepszy sen oraz poprawę nastroju. Czy zostają mi jeszcze jakiekolwiek pola manewru oprócz regularnego uczęszczania na psychoterapię?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam, z tego co Pan pisze syndrom zimnych nóg i rąk może być spowodowany spadkiem aktywności fizycznej, choć trudno jest być w ciągłym ruchu. Leki na sen nie do końca są odpowiednim rozwiązaniem, a terapia powinna przynosić Panu efekty, jeżeli tak nie jest warto się nad tym zastanowić. Jeżeli od "zawsze" posiada Pan ten syndrom to może się okazać, że jest to Pana urok. Wielu ludzi posiada tak zwane zimne dłonie i stopy co często jest spowodowane ich posturą, trybem życia. Pytanie jest co Panu "dokucza" w tym i dlaczego chce Pan to zmienić? Czy w nocy podczas snu również posiada Pan obniżoną temperaturę kończyn czy to się zmienia? To wszystko może stanowić kluczowe pytanie pomocne w rozwiązaniu Pana myśli z tym związanych. Zapraszam i pozdrawiam, Hanna Szustorowska

Zimne dłonie i stopy mogą być objawem psychosomatycznym, ale mogą być również ważnym sygnałem dla Pani. Co Pani organizm próbuje powiedzieć przez ten sygnał? W jakich okolicznościach się on pojawia? Kiedy pojawił się pierwszy raz? Czy gdyby dziś było to możliwe chciałaby Pani z niego zrezygnować raz na zawsze? To bardzo ważne pytania na które leki nie udzielą odpowiedzi, leki mogą tylko wyciszyć objaw, bądź nie. Psychoterapia, a w niej technika pracy z objawem, może pomóc odpowiedzieć na te pytania i w efekcie pożegnać się z dolegliwościami, jeśli będzie Pani tego chciała. Pozdrawiam
Weronika Rosak
Sugeruję wizytę: Psychoterapia online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam! Rozumiem, że uporczywe uczucie zimna, zwłaszcza w dłoniach i stopach, może być frustrujące, szczególnie jeśli wszystkie standardowe badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości.
Regularne ćwiczenia są kluczowe, ale możesz dodać ćwiczenia skoncentrowane na poprawie cyrkulacji krwi, takie jak joga, pilates, czy ćwiczenia izometryczne.
Masaż dłoni i stóp może pobudzić krążenie krwi. Możesz skorzystać z profesjonalnych masaży lub samodzielnie masować te partie ciała.
Akupunktura: Niektóre osoby znajdują ulgę w tradycyjnych metodach, takich jak akupunktura, która może poprawić cyrkulację.
Nawet w domu, ubieranie się w warstwy i noszenie ciepłych skarpetek może pomóc w utrzymaniu ciepła.
Podgrzewacze do rąk i stóp: Używanie przenośnych podgrzewaczy może zapewnić dodatkowe ciepło w sytuacjach, gdy jest Ci szczególnie zimno.
Rozważ dodanie do diety ziół i suplementów wspierających krążenie, takich jak żeń-szeń, imbir, czy ginkgo biloba, po konsultacji z lekarzem.
Nawodnienie: Upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość wody, ponieważ odwodnienie może wpływać na termoregulację.
Regularne praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy progresywne rozluźnianie mięśni, może pomóc w redukcji stresu, który może wpływać na odczuwanie zimna.
Monitorowanie Nastroju: Prowadzenie dziennika nastrojów i identyfikowanie potencjalnych czynników stresowych może być pomocne. Regularne spotkania z psychoterapeutą mogą również przynieść korzyści.
Chociaż EKG i Doppler nie wykazały nieprawidłowości, warto kontynuować monitorowanie układu krążenia, zwłaszcza w kontekście niskiego tętna spoczynkowego.
Skonsultowanie się z neurologiem w celu wykluczenia problemów neurologicznych, które mogą wpływać na odczuwanie zimna.
Regularne ciepłe kąpiele mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała i poprawić cyrkulację krwi.
Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie przynosi ulgi, warto kontynuować konsultacje z lekarzami specjalistami, aby wykluczyć inne, bardziej rzadkie przyczyny problemu. Wprowadzenie zmiany w rutynie i dalsze poszukiwanie odpowiedzi mogą w końcu przynieść poprawę Twojego stanu. Pozdrawiam