Wrazliwe górne jedynki

27 odpowiedzi
Witam Pani Doktor,
mam problem z bolącymi jedynkami.. tzn. Odkąd pamiętam górne 1,2,3 tylko po prawej stronie buzi były wrażliwe na ciepło, zimno. Wiatr. Czasem gorąco. W tym roku na górnej 3 miałam wykonywane leczenie kanałowe/ dwu etapowo. ( było dawane lekarstwo, a ja dostałam antybiotyk). Po leczeniu wszystko miało się skończyć, jednak nadal odczuwam przy zginaniu się głową w dół "wrażliwość" ( opisze to jak by poraził mnie prąd po zębie). Stomatolog zalecił żebym kupiła pastę do zębów elmex i smarowała wrażliwe miejsce. Tak zrobiłam. Ale dla mnie to nie jest wyjście z sytuacji. Nie mogę chodzić z pastą do zębów w kieszeni i smarować miejsc. Czy pani zajmuje się diagnostyka i leczeniem wrażliwości zębów? Co może byc przyczyną bólu tylko w tych 3 zębach?

Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Witam
Problem nie jest oczywisty. Najlepiej skontaktować się z dentystą.
Być może niezbędne spotkanie z periodontologiem lub laryngologiem.
Pozdrawiam

Dzień dobry, sytuacja jest dosyć nie typowa, ale świadczyć może o neuralgii czyli stanu chorobowego nerwu podoczołodowego, który odpowiada za unerwienie właśnie tych 3 zębów (3,2,1). Trzeba wcześniej wykluczyć starcia patologiczne od strony podniebiennej ,które również mogą dawać dolegliwości bólowe, oraz sprawdzić stan zatoki szczękowej, czy nie ma tam stanu zapalnego. Skłaniam się raczej w stronę neuralgii, ale badania dodatkowe (TK),powinna Pani wykonać.Pozdrawiam dr Kręcisz
przyczyn może być dużo ,nieszczelność wypełnień,nadwrażliwość szyjek zębowych ,zapalenie zatoki szczękowej ,zgryz urazowy to chyba wszystkie możliwe przyczyny
Witam,
Proszę zapisać się na konsultacje stomatologiczną. Nie jestem w stanie ocenić problemu w jamie ustnej, nie widząc Pani zębów. Zapraszam i Pozdrawiam
Tak to już jest, że zęby czasem są nadwrażliwe. Z reguły wiąże się to z odsłoniętymi szyjkami, ale nie zawsze. W skrajnych przypadkach może to być wyniki stanu zapalnego nerwu i jego obumierania. W przypadkach gdzie nie pomagają pasty na nadwrażliwość czasem trzeba nawet zęba przeleczyć kanałowo. Pozdrawiam Tomasz Golek
Proszę wykonać rtg tych wrażliwych zębów i przyjść na konsultację.
Dzień dobry!
Nadwrażliwość, którą Pani opisuje może być spowodowana utratą tkanki zębów, szczególnie szkliwa. Przyczyną takiej sytuacji zazwyczaj bywają problemy, które określamy jako bruksizm.
Może to być także po prostu uraz zgryzowy lub artykulacyjny powodujący przeciążenie w obrębie ozębnej, która pełni funkcję "resorów" zębów.
Uraz artykulacyjny to znaczy w ruchach szczęk.
Spotkałam się w mojej praktyce z takimi z takimi przypadkami.
Elmex nie podziała na martwy ząb.
Zapraszam na konsultację.
Agnieszka Sicińska
Ząb po leczeniu endodontycznym ( kanałowym) nie powinien dawać żadnych dolegliwości na temperaturę. W pozostałych, żywych zębach powodów dolegliwości może być wiele, podobnie metod leczenia wrażliwości. Zapraszam na badanie stomatologiczne aby bliżej przyjrzeć się problemowi. Z pewnością nie będzie konieczności wcierania pasty elmex we wrażliwe powierzchnie
Witam serdecznie,
Bardzo możliwe, że te zęby mają odsłonięte szyjki i przez to są wrażliwe na bodźce (tzw. nadwrażliwość). Może to być też kwestia przeciążenia tych zębów, a może to być też związane z obecnością próchnicy. Czasami przyczyną może być brak nitkowania i stan zapalny w przestrzeniach między zębami.
Konieczna jest dokładna diagnostyka i następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wprawdzie często nie jest to nic groźnego, ale jest to jednak uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu.
Szanowna Pani zajmuję się diagnostyką i leczeniem wszelkich dolegliwości związanych z zębami. Jeśli odległość nie stanowi problemu zapraszam na wizytę. Pozdrawiam.
Witam, wrażliwość zębów na wymienione prze Panią bodźce są związane z nadwrażliwością zębów co mogło powstać na skutek niewłaściwej techniki szczotkowania, spożywaniu pokarmów powodujących niszczenie warstwy szkliwa, odsłonięcia szyjek zębów. Jeżeli wrażliwość występuje przy 3 zębach to po leczeniu "kanałowo" jednego zęba raczej nic się nie zmieni z zębami sąsiadującymi. Objawy bólowe podane w drugiej kolejności mogą sugerować zmiany w zatokach szczękowych lub zmiany okołowierzchołkowe wymienionych zębów. Tak zajmuję się diagnostyką i leczeniem powyższych dolegliwości. Pragnę zaznaczyć, że ze względu brak pełnego obrazu diagnostycznego i klinicznego są to możliwe przyczyny Pani problemów.
Witam,
Dolegliwości ze strony zęba po leczeniu kanałowym przez pewien okres mogą się utrzymywać, a nawet ulec zaostrzeniu w stosunku do stanu wyjściowego dlatego bardzo ważną informacją jest to ile czasu minęło od leczenia.
Opisane przez Panią dolegliwości mogą być objawem różnych problemów w obrębie jamy ustnej i zatok, niekoniecznie związanych przyczynowo z samymi zębami. Bóle przy pochylanie głowy mogą świadczyć o problemach natury laryngologicznej. Czy przed leczeniem była wykonana tomografia komputerowa danego odcinka?
Niesymetryczny bol zebow (tylko po prawej stronie) może być wynikiem nieprawidłowego zgryzu-możliwe, ze podczas nagryzania są bardziej obciążone i stad takie dolegliwości.
To co można należy zrobić w tej chwili to ocenić efekt leczenia kanałowego wykonując zdjęcie rtg(pod warunkiem, ze od leczenia minęło minimum 4 miesiące), porównywać ze zdjęciami sprzed leczenia, ocenić stan zębów i przeanalizować kontakty Pomiędzy górnymi i dolnymi zębami.
Mam nadzieje, ze odpowiednie badania i diagnostyka pozwolą ustalić i wyeliminować przyczynę dolegliwości,
Serdecznie pozdrawiam,
Joanna Mastalerz-Kulik
Prawdopodobnie Pani zęby są starte badż przeciążone -być może ma Pani braki w uzębieniu najczęściej w odc. bocznym lub ma pani uzupełnienie protetyczne, które nie jest prawidłowo obciążone a całe obciążeie przenoszone jest na te właśnie zęby. Stąd u Pani zwiększona wrażliwość. Należy sprawdzić prawidłowośc podparcia wszystkich Pani zębów. Częstym objawem towarzyszącym przeciążeniom zębów jest napięcie mięśniowe strony obciążonej ,ból głowy migrenowy lub napięcie mm. ramion. Pozdrawiam. A.Jaworski
Musiałabym Panią zbadać,bardzo trudno jest postawić diagnozę na podstawie Pani opisu,przydałoby się tez rtg pantomograficzne pozdrawiam serdecznie
Witam!
Aby odpowiedzieć na Pani pytanie, muszę Panią przede wszystkim zbadać oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz wdrożyć diagnostykę rtg.
Zawsze staram się pomóc pacjentom drogą mailową, niestety w tym przypadku konieczna jest wizyta i chronologiczne przeanalizowanie postępujących dolegliwości drogą wykluczeń kolejnych, możliwych przyczyn objawów bólowych. Nadwrażliwość może być przyczyną błędów higienicznych, pojawiających się ubytków przyszyjkowych, zmian jakościowych i ilościowych w budowie szkliwa okolicy przyszyjkowej, uszkodzeń genetycznych tkanek zębów, zaniku kostnego w tej okolicy, obnażania się wrażliwej na wszelkie bodźce zębiny, aż po zgrzytanie lub zaciskanie zębów tzw. bruksizm centryczny bądź ekscentryczny. Przyczyną może być nieprawidłowe rozłożenie sił żucia w wyniku złych nawyków, tzw. parafunkcji lub wady zgryzu. Na skutek takich przeciążeń, które mogą być również przyczyną zaburzeń okluzji wrodzonych lub nabytych, uszkodzenie szkliwa zęba następuje w okolicy przyszyjkowej.
Jak Pani czuje temat nadwrażliwości jest bardzo uciążliwy i a rozwiązanie jej wymaga realnego kontaktu z lekarzem.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry.
Czy kiedykolwiek miala Pani wykonane zdj. panoramiczne zębów ?
To zdjecie pozwala ocenić stan uzębienia,ale i zatok szczękowych. Spróbowalabym w tę strone ,gdyż ból przy pochylaniu głowy jest charakterystyczny dla stanu zapalnego zatok szczękowych. Zdjęcie moze ocenić stomatolog ale i laryngolog.
Pozdrawiam.
Witam!
Przyczyny mogą być różne, musiałabym Panią zbadać i zobaczyć, co się dzieje.
Biorę pod uwagę przeciążenia w zgryzie.
Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam!!
Dzień dobry,

Proszę się skontaktować z neurologiem, może to być problem nerwowy a nie zębowy.
Pozdrawiam

Piotr Lipnicki
witam tak oczywiscie zajmujemy sie tym w gabinecie. Jednak niestety bez pelnej diagnostyki tj wykonania rtg zabow oraz badania stomatologicznego nie moge jednoznacznie stwierdzic jaka jest istota bolu tych zebow,. Zapraszam na wizyte do gabinetu. pozdrawiam
trochę za mało danych dotyczących tych wrażliwych zębów,czy mają wypełnienia,czy były wypelniane ,czy ma Pani rtg .Na samą nadwrażliwość lepsza jest pasta sensodyne lub elmex żel.Są też preparaty do znoszenia nawrażliwosci do stosowania w gabinecie.Czasami mimo stosowania różnych preparatow nadwrazliośc nie ustepuje i trzeba zęby przeleczyc kanalowo
Szanowna Pani. Na podstawie podanych informacji, trudno jest mi postawić jednoznaczną diagnozę. Wskazana byłaby wizyta na fotelu dentystycznym. Należy wykonać rtg, ewentualnie punktowo tomografię zęba numer 3. Należy zbadać zęby numer 1 i 2, sprawdzić, czy nie mają ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Ostatecznie nie można wykluczyć też neuralgii nerwu trójdzielnego. Zalecam wizytę u doświadczonego stomatologa. Pozdrawiam
Żeby odpowiedzieć na Pani pytanie - musiałabym zobaczyć Pani aktualny pantomogram i tomografię szczęki i żuchwy oraz przeprowadzić dokładny wywiad.Pozdrawiam
Witam,
co do lecz.nadwrażliwości w/w przypadku, konieczne jest zbadanie pacjenta, sprawdzenie i ocena zdjęć radiologicznych tej okolicy, która sprawia problem, aby wyeliminować wszelkie czynniki predysponujące do nadwrażliwości zębów. Zapraszam na wizytę, aby zdiagnozować problem i odnaleźć przyczynę dyskomfortu/bólu.
Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zdecydowanie, w Pani przypadku, trzeba poszerzyć diagnostykę. Odczuwanie bólu podczas skłonów może nie być związany z samymi zębami. Zajmuje się leczeniem nadwrażliwości, jednak praktykuję w Zielonej Górze.
Przyczyny Pani nadwrażliwości nieda się ocenić przez internet. Musialabym mieć możliwość zbadac Panią, ocenić zdjęcie pantomograficzne, sprawdzić czy nie ma próchnicy...
Dzień dobry. Nadwrażliwość zębów i bóle tzw nietypowe zębów to dziś częsty problem. Przyczyn zwykle jest kilka. Dokładna diagnostyka pozwala dotrzeć do problemów i je rozwiązać. Bez zbadania Pani nie mogę wiele powiedzieć ale bardzo prawdopodobne, że Pani zęby są przeciążone. Tak, głownie właśnie takimi problemami się zajmuję. Zanim kolejny ząb zostanie przeleczony kanałowo warto to zbadać! Obciążenia zębów w badaniu T-scan, badanie stanu całego narządu żucia, nie tylko zębów ale i mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.
Pozdrawiam serdecznie
Witam.
Niezbędna jest wizyta, na którą można ocenić co jest przyczyną nadwrażliwości
Zapraszam do centrum Eurodent Gdańsk.
Z wyrazami szacunku
Dr.Zolnieruk