Wydaje mi się że mam jakiś problem , bo po mimo zbilansowanej diety , przy 5 posiłkach dziennie i ta

11 odpowiedzi
Wydaje mi się że mam jakiś problem , bo po mimo zbilansowanej diety , przy 5 posiłkach dziennie i tak mam napady strasznego obżarstwa wtedy nie ma znaczenia wszystko, co mam w zasięgu to pochłaniam w bardzo dużych ilościach .
Potem mam straszne wyrzuty sumienia , i straszny bul żołądka , a za parę dni to samo , nie radzę sobie wcale , co mam robić do kogo się udać , u dietetyka już byłam to na chwilę pomaga potem to samo pomocy .
Wydaje się, że czegoś bardzo brakuje, tak bardzo, że uspokojenie, czy rozładowanie tego napięcia może nastąpić tylko poprzez zniwelowanie uczucia głodu i potrzebowania. Sądzę, że psychoterapeuta psychoanalityczny może pomóc rozwikłać tę zagadkę. Życzę powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Napady objadania są często wynikiem napięcia emocjonalnego, stresu, negatywnych emocji, a także nadmiernych restrykcji w ,,zdrowej diecie". W tej sytuacji pogłębianie restrykcji żywieniowych jest dodatkowym pogorszeniem sytuacji. Dlatego należałoby się udać do psychologa czy do psychodietetyka, aby wspólnie znaleźć przyczynę napadów i czynniki, które Panią do nich predysponują i właśnie nad tym popracować. Pozdrawiam!
Jeśli była Pani już u dietetyka myślę, że warto wybrać się do psychologa lub psychodietetyka aby wykluczyć zaburzenia odżywiania . Jeśli Pani problemy nie mają podłoża psychologicznego warto przeanalizować dotychczasową dietę oraz gospodarkę cukrową .
Myślę, że w tej sytuacji bardziej od dietetyka pomocny byłby psycholog lub psychodietetyk. Należałoby przyjrzeć się sytuacjom, które wiążą się z napadami objadania się.
Kiedy jesteśmy na diecie redukcyjnej spożywamy często zbyt małą ilość kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jedząc nawet głównie warzywa i owoce dostarczamy organizmowi węglowodanów co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Ten z kolei powoduje wyrzut insuliny by glukoza opadła do właściwego poziomu. Wtedy najczęściej dopada nas uczucie głodu. Proszę zadbać by w diecie pojawiło się chude mięso i ryby, jajka oraz zdrowe tłuszcze.
Dzień dobry
Postępowanie w takich przypadkach powinno polegać na równoległej terapii u psychoterapeuty oraz współpracy z psychodietetykiem.
Leczenie zaburzeń odżywiania wymaga często interwencji i równoległej terapii u specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego oraz dietetyki i psychodietetyki.
pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak
Zachęcam do skonsultowania problemu z psychodietetykiem lub psychologiem. Niezbędne jest tutaj wykonanie szczegółowego wywiadu żywieniowego w celu wyłapania możliwych przyczyn napadów objadania się. Niestety może być ich wiele, a ich wachlarz jest dość różnorodny - od źle zbilansowanej diety, po nieodpowiedni dobór sposobów radzenia sobie ze stresem lub trudnymi emocjami.
Dzień dobry, zajmuję się jedzeniem emocjonalnym i pomogę Pani z tego wyjść. Potrzebuje Pai zrozumieć dlaczego tak się dzieje, kiedy oraz co na to wpływa. Zachęcam do konsultacji, ponieważ na pewno polepszy ona Pani komfort życia.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Sobolewska
Z opisu, który Pani podała, wydaje się, że jest Pani osobą zmagającą się z napadami jedzenia, którym towarzyszą silne wyrzuty sumienia i uczucie braku kontroli nad jedzeniem. Jest to dość powszechne zaburzenie jedzenia, które nazywa się zaburzeniem z napadami objadania (Binge Eating Disorder, BED).

Przede wszystkim chciałabym podkreślić, że nie jest to Pani wina, a problemy z jedzeniem są poważnym zaburzeniem, które wymaga odpowiedniego leczenia. Proponowałabym skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub psychiatrą, aby omówić możliwości terapeutyczne, w tym psychoterapię.

Jednocześnie zalecam, aby skonsultować się z dietetykiem klinicznym/psychodietetykiem specjalizującym się w zaburzeniach jedzenia, który może pomóc w ułożeniu odpowiedniego planu żywieniowego oraz zaproponować strategie radzenia sobie z napadami objadania.

Ważne jest, aby pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych i radzenie sobie z napadami objadania może być procesem długotrwałym i wymagającym wysiłku. Jednak z odpowiednim wsparciem i zrozumieniem, można osiągnąć pozytywne rezultaty.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dzień dobry, w tej sytuacji pomocna będzie konsultacja z psychodietetykiem lub psychologie.
Dzień dobry,

myślę, że warto połączyć siły zarówno z dietetykiem jak i psychologiem, ponieważ często takie napady jedzenia są związane ze sferą emocjonalną i psychiczną. Często z moimi pacjentami odkrywamy warstwy, które leżą pod takimi problemami, jeśli jest Pani chętna to zapraszam do współpracy.

Pozdrawiam
Gabriela Gutowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja online (pierwsza) - 149 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Ewa Bąk

Ewa Bąk

Psycholog

Piaseczno

Waldemar Wojnicz

Waldemar Wojnicz

Internista, Lekarz rodzinny

Toruń

Marta Bartczak

Marta Bartczak

Psycholog

Poddębice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.