Wymiana cewnika :Dzień dobry jestem Leszek od 16 lat jestem na wózku inwalidzkim po wypadku w pracy

1 odpowiedzi
Wymiana cewnika :Dzień dobry jestem Leszek od 16 lat jestem na wózku inwalidzkim po wypadku w pracy , przez 16 lat sam się cewnikowałem po uprzednim instruktażu pana doktora ale po tylu latach została mi założona nad cewką moczową ale po niżej pępka taka przetoka moczowa i to jest super . Moje pytanie czy ja mogę sobie sam taki cewnik wymienić w domu oczywiście z zachowaniem największej czystości jak to robiłem przez tyle lat teraz mam założony Cewnik foleya nr 14 i jest ok dużo piję czystej ody co 2 dzień przeczyszczam sobie cewnik roztworem soli lub Aqua płynem do tego czyszczenia ale mieszkam daleko od szpitala i jeszcze w tygodniu jak by mi się zatkał to nie ma problemu z transportem gorzej gdy by się to stało w Niedzielę lub święta . Bardzo proszę o odpowiedz czy mogę sobie sam wymienić . Dziękuję z poważaniem ###### ###########
Teoretycznie można samemu to robić.
Technicznie... jest to nieco trudne. Chodzi o to, że w trakcie wymiany (szczególnie chodzi o moment wprowadzania nowego cewnika) mięśnie brzucha powinny być całkowicie rozluźnione. Głowa powinna spoczywać swobodnie na podparciu, a ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała.
Jeśli zechce Pan sam to robić, konieczne będzie spoglądanie na okolicę podbrzusza. To wiąże się z koniecznością uniesienia głowy oraz podniesienia rąk. W konsekwencji napinają się mięśnie brzucha.
Jednak kto wie... może się Panu uda. Powodzenia!