Wynik mammografii

5 odpowiedzi
Cztery lata temu zdiagnozowano u mojej mamy raka piersi.Carcinoma ductale G2 invasium ( NST wg WHO2012) partim carcinoma ductale in situ ( typ comedocarcinoma, sitowaty i lity stanowiący około 30% utkania guza) mammae dextri. Guz o maksymalnym wymiarze 2 cm, usunięty doszczętnie. W wyniku pobranym z bocznej linii cięcia chirurgicznego stwierdza się ognisko kanceryzacji usunięte w granicach zdrowych tkanek.pT1cNO(sn).Mama miała zabieg oszczędzający BCS z SLNB. Badanie śródoperacyjne: Dwa węzły bez przerzutów nowotworowych.
Niedawno mama miała wykonywaną mammografie:W okolicy zabrodawkowej obserwuje się zgrupowanie gruboziarnistych zwapnień-przewodowe? na odcinku do 12 mm.W różnicowaniu zwapnienia w bliźnie pooperacyjnej.W lewym dole pachowym widoczny pojedyńczy węzęł chłonny o średnicy do 13 mm-odczynowy. Co może być przyczyną zwapnień w piersi? Czy to jest coś niepokojącego bądź sugerującego,że nastąpił nawrót choroby i toczy się proces nowotworowy czy też może być to spowodowane operacją i przebytymi naświetlaniami? W tej sytuacji robi się biopsję zwapnień i/lub węzła chłonnego?
Pytanie to należy skierować do chirurga - onkologa, który zna całościowy obraz kliniczny pacjentki. Prawdopodobnie są to zmiany związane z dotychczasowym leczeniem onkologicznym (radioterapia obowiązkowo przy leczeniu oszczędzającym pierś). Pytanie czy była chemioterapia i zapewne jest włączona hormonoterapia. Węzeł chłonny może być zmieniony zapalnie odczynowo ale czasem warto go punktować czy usunąć chirurgicznie do badania hist-pat. BD

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Zwapnienia w piersi zawsze budzą niepokój onkologiczny. Jeżeli w systemie BI-RADS oceniono je na 3 lub wyżej, wymagają dalszej diagnostyki.
Wynik powinien być porównany z poprzednimi badaniami. Potrzebna jest konsultacja chirurgiczna w celu oceny wskazań do celowanej biopsji.
Jako pierwsze badanie zaleciłabym rezonans magnetyczny piersi. Po rezonansie ewentualną biopsję obszaru objętego mikrozwapnieniami. Nigdy nie wykonujemy biopsji węzła chłonnego, węzeł zawsze usuwamy w całości. Ten opisywany przez Panią ma charakter odczynowy, nie podejrzany o zmiany nowotworowe. Pozdrawiam, Iwona Manikowska.
Witam,
każda podejrzana zmiana w tej sytuacji może być ogniskiem nawrotu, ale - tak jak Pani/Pan sam(a) pisze mogą być to zmiany po leczeniu.
Nasuwa się kilka pytań - jaki radiolog oceniał mammografię tj. czy doświadczony, z ośrodka onkologicznego, czy sytuacja ta była już konsultowana z chirurgiem onkologicznym?
Faktycznie biopsja zwapnień jak najbardziej jest możliwa, węzeł chłonny jest opisany jako odczynowy, co oznacza, że nie budzi podejrzenia onkologicznego; można także wykonać jeszcze rezonans piersi, który z dużym prawdopodobieństwem powinien wskazać na charakter zmian (łagodne /złośliwe).

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.