Wynik z histopatologi

3 odpowiedzi
Rozpoznanie kliniczne; Przełyk Barretta? Refluks.Miejsce pobrania.
1.Wycinek z wypustki nabłonka gruczołowego do przełyku
2.Z trzonu
3.Z antrum
Rozpoznanie histopatologiczne
1.Gastritis chronica (+) activa(+)
(metaplazja jelitowa (-);HP(-);zanik(-).
2.Gastritis chronica (+) activa(+)
(metaplazja jelitowa (-);HP(-);zanik(-).
3.Gastritis chronica (+) activa(+)
(metaplazja jelitowa (+);HP(-);nabłonek przełyku(-)
W korelacji z danymi klinicznymi obraz może odpowiadać "wczesnemu "przełykowi Barretta bez dysplazji
Proszę o proste wytłumaczenie mi tego wyniku. Co oznacza ten wynik ?
Witam, hist pat przełyku to nr 1, nie stwierdza się metaplazji ani dysplazji czyli jest tak jak pisze histolog- wczesny obraz przełyku BArretta- do kontroli endoskopowej w przyszłości. Pozdr

Dzień dobry. Opis badania sugeruje możliwość istnienia nieprawidłowego nabłonka w miejscu połączenia przełyku z żołądkiem. Obecność tego nabłonka nazywamy właśnie przełykiem Barretta. Może mu towarzyszyć obecność tzw. dysplazji czyli przemian nabłonka w kierunku nowotworu, bo przełyk Barretta jest stanem przednowotworowym. Natomiast znamienne jest to, że w opisie znajduje się stwierdzenie, że obraz może odpowiadać przełykowi Barretta, Wymaga to przeleczenia inhibitorami pompy protonowej w standardowej dawce przez 8 tygodni i ponownego pobrania wycinków w celu potwierdzenia jego obecności lub wykluczenia.
Wynik oznacza przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka o niewielkim nasileniu. Brak dokładnego opisu badania gastroskopowego i opis histopatologiczny nie upoważniają do ewidentnego rozpoznania przełyku Barretta. Ostateczna decyzja powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego lub specjalistę po zapoznaniu się z objawami , pełnym opisem badania endoskopowego.