wyniki amh przy POF

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
2 lata temu po wtórnym zaniku miesiączki podejrzewano u mnie PCOS, ale ostatecznie ze względu na niski poziom estradiolu zdiagnozowano u mnie przedwczesne wygasanie czynności jajników. Przyjmuję Estrofem 3 mg i Duphaston. Ponieważ myślę o dziecku wykonałam badanie AMH. Wyszedł wynik 8,42 ng/ml.
Wydaje mi się, że w wieku 25 lat jest to nienajgorszy wynik, lekarze spodziewali się dużo gorszego. Czy oznacza to, że jest jednak jakaś szansa na naturalne zajście w ciąże? Jeśli nie to czy in-vitro ma szanse powodzenia? Jakie badanie warto jeszcze wykonać.
Dzień dobry. Wynik AMH wyklucza POF u Pani. Nie wyklucza natomiast szansy na naturalne zajście w ciążę pod warunkiem że miesiączki będą występowały samoistnie. In-vitro także ma dużą szansę powodzenia. Chcę podkreślić że na możliwość naturalnego zajścia w ciążę składa się dużo więcej czynników niż wynik AMH ale to zapewne Pani wie :) Pozdrawiam serdecznie i życzę państwu spełnienia marzeń o upragnionej ciąży.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani to że zdiagnozowano u pani przedwczesne wygasanie czynności jajników to nie znaczy że nie był to chwilowy deficyt poziomu hormonów. Poproszę odstawić wszystko i poczekać na naturalną miesiączkę ok 30dni. Proszę wykonać badanie ultrasonograficzne pochwowej za miesiąc i sprawdzić ocenę grubości endometrium
. Ocenę ilość i pęcherzyków w jajnika jest ich ewentualną ewolucję wielkości. Proszę sprawdzić FSH i AMH raz jeszcze i na tej podstawie będzie można powiedzieć czy wraca pani czynności jajników czy nie. to ważne dlatego że znane są przypadki czasowego obniżenia poziomu hormonów z uwagi na stres. zakażenie wirusowe. Branie leków, niewyspanie czy wiele innych czynników. Niemniej jednak warto skontaktować się z kimś kto poprowadzi panią w sposób rzetelny i pewny, dlatego że ten serwis nie zastąpi takiego badania. życzę powodzenia Artur Mazur z szacunkiem Pozdrawiam
Wynik należy rozpatrywać z uwzględnieniem norm danego labolatorium (ktorych Pani nie podała)
Podwyższone stężenie AMH – wyniki powyżej granicy normy świadczą o patologicznym wytwarzaniu hormonu anty-Mullerowskiego przez dużą ilość pęcherzyków. Taki stan rzeczy ma miejsce w chorobie jajników zwanej zespołem policystycznych jajników (PCOS). Samo oznaczenie nie stanowi rozpoznania choroby, ale skłania lekarza do dalszej diagnostyki w tym kierunku.

Wysokie stężenia AMH dają większą szansę na powodzenie zapłodnienia in vitro, a także na pomyślny poród. W przypadku kobiet z wysokim stężeniem hormonu jest szansa uzyskania większej ilość komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia niż u kobiet z niskimi wartościami AMH, u których rezerwa jajnikowa jest niewielka. Badania szwedzkich naukowców wykazały, że wysoki poziom hormonu anty-Mullerowskiego zwiększa szansę na urodzenie dziecka. Kobiety z wyższym stężeniem AMH będą bardziej podatne na stymulacje jajników do wydzielania komórek jajowych, które będą w dalszej kolejność poddawane zapłodnieniu in vitro.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.