Wyniki badania MRI wykazaly jedynie spłycenie lordozy lędźwiowej oraz na odcinku L5-S1 ustawienia ko

2 odpowiedzi
Wyniki badania MRI wykazaly
jedynie spłycenie lordozy lędźwiowej oraz na odcinku L5-S1 ustawienia kości krzyżowej w pozycji horyzontalnej (należy pamiętać, że badanie jest robione w pozycji odciążenia). Brak dyskopatii w odcinku L5-S1 I zmian zwyrodnienowych natomiast lekkie zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym.
Może należało by wykonać podstawowe badanie całego kręgosłupa czyli RTG w pozycji stojącej, w projekcjach AP i bok? Chcialem zapytac czy jest to uleczalne samymi cwiczeniami poniewaz z braku fachowego rozpoznania przez ortopedow czy chiropractykow bol jest w dolnym odcinku kregoslupa juz 5 lat. Jesli boli to czy bola dyski, wiazadla, miesnie ? Bol jest rozmyty, mrowiacy, piekacy I pojawia sie przy wysilku fizycznym albo dlugim siedzeniu na miekkim siedzeniu, twarde krzeslo pomaga. Nagly ruch tez szkodzi I nie moge biegac. Zaczalem plywac I widze mala poprawe po pol roku. Bol mija po rozsciaganiu albo odpoczynku. Czy pilates albo knne korygujace cwiczenia pomoga I do kogo sie udac fizjoterapeuta czy neurolog? Dziekuje I Pozdrawiam
Witam,
Tak, można wyleczyć kręgosłup odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną i stylem życia (choć poniżej 3% przypadków może wymagać zabiegu operacyjnego). Trudno jednoznacznie stwierdzić, które struktury generują ból u konkretnego pacjenta. Najczęściej jest to ucisk na struktury nerwowe. Może to dotyczyć samego dysku (zewnętrznych blaszek pierścienia włóknistego) jak i korzenia nerwowego. Ból może też pochodzić z innych rozciągniętych i niedokrwionych tkanek. Standardowe badanie RTG nie pokaże więcej niż MRI, więc nie ma sensu robić. Ja osobiście sugeruję fizjoterapeutów, którzy poprowadzą leczenie poprzez umiejętnie dobrany ruch. Ich listę znajdzie Pan na stronie Instytutu McKenziego w Polsce.
Życzę powrotu do sprawności,
Dominik Zakrzewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Wyniki badań obrazowych są pomocne ale nie rozstrzygające - ogrom ludzi ma zmiany w położeniu kręgów / zmiany wytwórcze kości nie mając odczuć bólowych! Badania te powinny być w pierwszej kolejności włączone do badania funkcjonalnego w statyce i dynamice - czyli oceny tergo jak siedzisz, stoisz czy ruszasz się. Mówiąc pokrótce narząd ruchu w pierwszej kolejności powinien być badany poprzez ruch (nota bene: czy oceniłbyś sprawność samochodu przed jego zakupem na podstawie zdjęcia i suchego opisu od mechanika czy chciałbyś się jeszcze tym samochodem przejechać?)
Jeśli chodzi o wybór specjalisty- w pierwszej kolejności fizjoterapeuta ewentualnie osteopata. Osobiście rekomenduję takiego który pracuje łańcuchami mięśniowo-stawowymi GDS (praca z tkankami miękkimi, reedukacja ruchowa i posturalna) , terapią czaszkowo-krzyżową (Upledger Institute) lub technikami osteopatycznymi (terapeuci po szkoleniach Instytutu Barrala). Wszystkie powyższe łączy jedno - jest to inteligentna i precyzyjna praca z ciałem nakierowana na uwolnienie konkretnych tkanek i przez to lepsze wyrażanie ciała poprzez ruch.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.