Wyniki RTG kręgosłupa szyjnego

6 odpowiedzi
Witam.Chciałabym zasięgnąć opinii na temat wyników RTG kręgosłupa szyjnego. Co dalej robić? Ewentualnie jakie zabiegi lub rehabilitacja wchodzą w grę?
Na wykonanych radiogramach przegl. i czynnościowych kręgosłupa szyjnego lordoza szyjna w pozycji pośredniej zniesiona, z załamaniem osi na poz C4-C5. cechy rozluźnienia pierścieni włóknistych C3-C4 i C4-C5 z niewielkim schodkowaniem tylnych krawędzi trzonów w pochyleniu ku przodowi. Tyłozgięcie wydajne.
Proponuje terapię miesniowo powieziowa w celu przywrócenia naturalnej lordozy szyjnej. W gabinecie wykonuje tego typu zabiegi

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Pacjencie,
leczy się ludzi, a nie wyniki badań dodatkowych. Zatem konieczna jest konsultacja u neurologa lub neurochirurga, a w przypadku - czego życzę - braku wskazań do leczenia operacyjnego oddanie się w ręce lekarza lub terapeuty, któremu znana jest problematyka patologii kręgosłupa szyjnego. W poprzedniej korespondencji z Państwem wielokrotnie pisałem jakie metody terapii uważam za najskuteczniejsze - proszę znaleźć. Z poważaniem Andrzej Żytkowski
Witam Panią. Przedstawiony opis pokazuje zmiany na poziomie strukturalnym do których dochodziło przez wiele lat. Nie widząc Pani, podejrzewam niewłaściwą postawę ciała stąd problem ze zniesioną lordozą. RTG to tylko mały fragment Pani badania , ponieważ pozostałą część badania należy wykonać bezpośrednio z Pani udziałem, a dopiero wtedy można podjąć terapię.
Pole manewru w odniesieniu do zabiegów jest duże. Pytanie z mojej strony: Czy z opisanymi przez Panią zmianami związane są jakieś dolegliwości, które chciałaby Pani zwalczyć? Czy może samo wystąpienie zmian skłania Panią do podjęcia kroków w celu przeciwdziałania ich postępowi. Bardzo proszę o rozwinięcie w tej kwestii. Pozdrawiam.
Witam,
proszę powiedzieć jakie występują objawy do wyżej wymienionego opisu i zdjęcia RTG. Najważniejsze to jak odpowiada na to wszystko organizm.
Spłycona lordoza szyjna może być wynikiem utrzymywania nieergonomicznej postawy w ciągu dnia, gdzie odcinek szyjny będzie dążył do wysunięcia głowy w przód. Jest to niezwykle obciążające do przejścia szyjno-piersiowego. Warto zawsze podziałać tutaj ćwiczeniami w celu skorygowania tej postawy to jedno, ale oprócz tego popracować nad rozluźnieniem mięśni okolicy obręczy barkowej. Schodkowanie tylnych krawędzi trzonów jest charakterystyczne dla postawy garbiącej, osoby prowadzące siedzący tryb pracy np. przy biurku.
C4-C5 unerwia okolicę szyi, oraz barków (C4 mięsień czworoboczny - tzw. kaptur, dźwigacz łopatki, natomiast C5 mięsień dwugłowy ramienia).

Czy występują objawy np. bólowe, mrowienia, zaburzenia czucia właśnie w tej okolicy?

Mogę przesłać Pani/Panu zestaw odpowiednich ćwiczeń, należałoby się skupić nad korekcją krzywizn kręgosłupa, rozluźnieniem mięśni piersiowych, popracować nad mięśniami grzbietu - ściąganie łopatek. Jednym z głównych ćwiczeń jest tzw. cofanie potylicy poprzez wykonywanie ruchów Protrakcji - Retrakcji ("tworząc trzecią brodę"), na siedząco cofamy głowę w linii poziomej i chwilę przytrzymujemy powtarzając powiedzmy dziesięciokrotnie, trzy razy dziennie.

W razie dalszych pytań proszę próbować kontaktować się drogą mailową lub telefoniczną, gdzie moglibyśmy dokładniej skonsultować schorzenie.

www. PhysioArt.pl
kontakt@physioart .pl
Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, certyfikowanego terapeuty manualnego w celu przebadania i podjęcia terapii.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.