wypalenie zawodowe

2 odpowiedzi
Czy diagnozuje Pani też wypalenie zawodowe? Kiedy pomyślę o pracy - ściska mnie w żołądku. Kiedyś bardzo się angażowałam, teraz nie mam ani chęci ani motywacji ani nic... Poza pracą mam swoje hobby i pasje i realizowanie ich sprawia mi dużą przyjemność. Niestety praca tak, jak kiedyś sprawiała mi duża satysfakcję i uwielbiałam do niej chodzi, tak teraz mam jedną wielką niechęć. Dodam, że pracuję z ludźmi, przez ostatnie 3-4 lata miałam bardzo dużo obowiązków i zdarzało się, że musiałam wykonywać zadania, które kosztowały mnie dużo stresu.
Dzień dobry,
rzeczywiście symptomy, o których Pani pisze, zarówno psychiczne, jak i somatyczne mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym. Tym bardziej, że pracuje Pani z ludźmi, a ten rodzaj pracy, oprócz tego, że daje nam mnóstwo satysfakcji i energii, to niestety stosunkowo często, w porównaniu z innym charakterem pracy, bywa źródłem wypalenia zawodowego. Dzieje się tak, ze względu na dużą dawkę emocji, które angażujemy w kontakty z innymi. Również nadmiar obowiązków i długotrwały stres, są czynnikami obniżającymi naszą odporność psychofizyczną i przyczyniającymi się do wypalenia zawodowego. Ważne, że zwraca Pani na to uwagę i szuka rozwiązań, bo to niezwykle ważny moment, aby zadbać o siebie, ze względu na to, że pogłębiające się objawy wypalenia zawodowego, niestety mogą zacząć wpływać na inne sfery życia. I rzecz najistotniejsza, wypalenie zawodowe da się zniwelować i dalej cieszyć się pracą, tą lub inną, która znowu da nam satysfakcję i radość. Konsultacje z psychologiem, jak najbardziej mogą być pomocne.
Serdecznie pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią,
od kilku lat w gabinecie przyjmuję osoby które odczuwają niezadowolenie z pracy. Często są to sygnały wypalenia zawodowego na tle dostrzezonego z czasem konfliktu wartości osobistych a lojalności wobec priorytetów firmy. Praca w pośpiechu też nie zostawia przestrzeni nad rozważaniami nad życiem osobistym aż do mementu kryzysu. Osoby w kryzysie zawodowym często mają dylematy co do pracy z której jak dotąd były zadowolone. Z reguły finansowo. Dobrze że ma Pani coś dla siebie poza praca, co lubi Pani robić, swoje hobby. Na czas kryzysu zawodowego może oprzeć się Pani na tych aktywnosciach które dają Pani satysfakcję. Trudności radzę pokonywać wspólnie ze specjalistą. Na sesjach z psychoterapeutą można bowiem pracować terapeutycznie ale też rozwojowo. Przyglądać się źródłom stresu a następnie sobie. Terapeuta zapronuje po tym środki zaradcze a następnie będzie monitorować ich zastosowanie i postępy zmiany.
Zapraszam na spotkania raz w tygodniu po 50 minut. Trzymam kciuki za Pani decyzję.
Iwona Rutkowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.