Wysokie rzepki powodujące ból kolan.

7 odpowiedzi
Mam problem z wysoko ustawionymi rzepkami w kolanach. Wywołuje to u mnie przeskakiwanie przy zginaniu kolan i ból po wchodzeniu po schodach, długim trzymaniu kolan zgiętych. Ból odczuwam nad rzepka, czasem też pod nią i z boku kolana. Czy można coś zrobić z tym problemem nie ingerując chirurgicznie? Dodam, że odczuwam tez
Uczucie przeskakiwania i ból podczas wchodzenia po schodach sugeruje, że może to być chondromalacja stawów rzepkowo- udowych. Zadam podstawowe pytanie, jest Pan/Pani aktywny/a fizycznie? Operacja nie będzie potrzebna, proszę udać się do fizjoterapeuty. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, polecałbym dokładną diagnostykę obrazową tych kolan. Ponieważ żadna forma fizjoterapii i osteopatii nie usunie zmian strukturalnych. Oczywiście możemy pracować z tkankami miękkimi aby jakoś pomóc ale w tym przypadku nie ma testów które dokładnie okreslilyby rodzaj zmian patologicznych.
Witam,

Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie wyłącznie w oparciu o podane informacje. Konieczne będzie przeprowadzenie badania funkcjonalnego oraz dokładnego wywiadu. Sugeruję konsultację z fizjoterapeutą, ortopedą lub reumatologiem.

Pozdrawiam
Tak naprawdę bez porządnego badania manualnego na wizycie ciężko coś doradzić - trzeba sprawdzić długość mięśni, zakresy m.in czworogłowego uda itd zbadać cały staw kolanowy wykonać parę testów. Jeśli doradziłbym coś teraz przez internet miałoby się to nijak do prawidłowej diagnozy przy tak złożonym problemie. Zapraszam na diagnostykę i wtedy mogę coś więcej powiedzieć i zacząć od razu terapię. Pozdrawiam
Witam. Sądząc po objawach, zbieżnych z zespołem potocznie zwanym kolanem kinomana, pomóc powinna mobilizacja rzepki i rozciągniecie mieśni kulszowo-goleniowych.
Oczywiście, że można usunąć problem bez ingerencji chirurgicznej. Wysokie ustawienie rzepki często jest spowodowane zbyt wysokim napięciem mięśnia czworogłowego uda (najczęściej mięsień prosty uda). Zbyt duże napięcie tego mięśnia wpływa na zbyt dużą kompresje rzepki na struktury stawu, a tym samym uczucie przeskakiwania, klikania i ból (w dłuższej perspektywie wywoła chondromalacje rzepki). Ból przy długim zginaniu kolan najczęściej wywołany jest przez zbyt duże napięcie mięśnia podkolanowego, a ból w bocznej okolicy to skutek zbyt dużego napięcia mięśnia naprężacza powięzi szerokiej (pasma biodrowo-piszczelowego) który przyczepia się do rzepki i spycha ją do boku zmieniając jej tor przebiegu co w konsekwencji powoduje również przeskakiwanie i ból. Reasumując żeby usunąć problemy trzeba zastosować techniki powięziowe i terapii manualnej aby zniwelować napięcia mięśniowe (usunąć dysbalans mięśniowo-powięziowy) drugi etap to wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych. Ale najlepiej dokonać dokładnej diagnostyki i omówienia problemu w gabinecie do którego serdecznie zapraszam:)
Pozdrawiam
Mgr Rafał Duda
Witam serdecznie,
Problem z rzepką to częsty problem w obrębie stawu kolanowego. Oczywiście ingerencja chirurgiczna to ostateczność jest teraz dużo metod bardzo efektywnych które "ratują kolana". Przeskakiwanie, ból nad rzepką albo pod rzepką to częste syndromy w obrębie kolan. Terapeuta powinien zbalansować Cię mięśniowo-powięziowo, ale to nie wszystko. Zalecałbym o szybkie skontaktowanie z specjalistą (fizjoterapeuta/osteopata). Często są to wizyty bezbolesne i przyjemne.
Zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski

Eksperci

Marian Warda

Marian Warda

Ortopeda

Lublin

Adrian Wawrzyniak

Adrian Wawrzyniak

Fizjoterapeuta

Szczecin

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Juliusz Jabłonski

Juliusz Jabłonski

Fizjoterapeuta

Łódź

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 298 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.