Wysokie tetno spoczynkowe

6 odpowiedzi
Dzien dobry. Mam 45 lat i lekka nadwage dlatego zapisalam sie na silownie (dieta niewiele dala).Na urzadzeniach pomiarowych na biezni i rowerku stacjonarnym zauwazylam, ze tetno poczatkowe mam ok 102-105, podczas cwiczen podnosi mi sie do ok. 114-116, a przy bardziej intensywnym wysilku spada do ok.85. Czy to objaw choroby? Czy moge nadal cwiczyc i nic mi sie nie stanie? Jestem bardzo zdeterminowana, bo od dluzszego czasu stosuje bez efektu diete i ciagle waze ok. 72 kg, wzrosr 158cm. Co moze byc przyczyna tak wysokiego tetna spoczynkowego? Dodam, ze TSH, FT3 i FT4 mam w normie.
To najprawdopodobniej błędy pomiarowe. Czy może Pani bezpiecznie ćwiczyć może ocenić tylko lekarz w czasie badania.

Szanowna Pani, odpowiadam zarówno jako lekarz-kardiolog i jako ktoś, kto także regularnie ćwiczy/biega, a zatem ma praktyczny kontakt z reakcją organizmu na wysiłek fizyczny. Opisane przez Panią wartości tętna zupełnie nie pasują do siebie - myślę, że najbardziej prawdopodobna jest zawodność wykorzystywanych przez Panią urządzeń pomiarowych w klubie fitness. Pytanie jakie ma Pani tętno w spoczynku (ale nie w chwili wejścia na bieżnię)? Zwykle tętno spoczynkowe nie przekracza 100 uderzeń na minutę, najczęściej około 70 uderzeń na minutę, jednak istnieje zjawisko tzw. przedstartu, czyli zwiększenia się częstości tętna już w chwili, gdy myślimy o mającym za chwilę nastąpić wysiłku, jeszcze zanim go zaczniemy. Możliwe jest nawet, że w kilka minut po rozpoczęciu wysiłku, jeżeli jest to bardzo łagodny wysiłek, tętno będzie niższe niż w tuż przed startem. Wartości 114-116 w czasie wysiłku wskazują, że albo wysiłek jest bardzo, bardzo łagodny (i raczej zbyt łagodny nawet w celu utraty masy ciała), albo ćwiczący jest bardzo dobrze wytrenowany, albo....znów urządzenie pomiarowe źle zlicza Pani tętno. A już spadek tętna przy intensywnym wysiłku do 85 uderzeń na minutę jest bardzo mało prawdopodobny - musiałby wskazywać na bardzo poważne upośledzenie zdolności Pani organizmu do wykonywania wysiłku, i znów - najprawdopodobniej jest to błąd pomiaru. Z doświadczenia wiem, że sposób pomiaru tętna na bieżni lub rowerku polegający na oparciu obu dłoni na metalowych poręczach jest bardzo niepewny - u mnie bardzo często przy stałej intensywności wysiłku wynik waha się co chwila od np. 40 do 240 uderzeń na minutę, co nie jest możliwe. Proponuję wyposażyć się w bardziej wiarygodne urządzenie pomiarowe, np. pulsometr w postaci zegarka z pasem piersiowym (pamiętając, że pas trzeba dobrze zwilżyć w miejscu kontaktu ze skórą), a jeżeli zamierza Pani intensywniej ćwiczyć i miała Pani dłuższą przerwę (np. od ostatnich zajęć WF w szkole) - przedtem udać się do lekarza i dla pewności m.in. wykonać EKG spoczynkowe i EKG wysiłkowe (wtedy również dokładnie będzie widać, jaka jest reakcja Pani tętna na wzrastający poziom wysiłku).
Generalnie tętno nie powinno spadać przy wysiłku chyba że to błąd pomiaru lub podczas wysiłku włącza się jakaś arytmia lub co gorsze blok przewodzenia( mało prawdopodobne u 45 latki). Sugeruję test wysiłkowy lub badanie holterowskie pod okiem kardiologa.
tętno spoczynkowe 102-105/min jest nieprawidłowe, za szybkie. Przyczyn może być wiele, należy wykluczyć choroby organiczne serca i płuc, przyjmowanie, efekt polekowy i wziąć pod uwagę czynniki hormonalne i psychogenne, a także potencjalne niedobory jonów . Jeśli Pani dobrze toleruje wysiłek fizyczny, prawdopodobnie przyczyna przyspieszonej spoczynkowej czynności serca jest czynnościowa. Doradzam Echo serca i ewentualnie badanie Holtera Ekg.
Urządzenia pomiarowe wbudowane w sprzęt ćwiczeniowy nie zawsze dokładnie określają tętno, zwłaszcza w przypadku występowania zaburzeń rytmu. Nie ulega wątpliwości iż w spoczynku tętno nie powinno przekraczać 90 uderzeń/minutę. W warunkach prawidłowych w miarę trwania wysiłku czynność serca powinna wzrastać. Dlatego proponuję na początek wykonać spoczynkowy zapis EKG aby określić rytm serca i wykluczyć arytmię np migotanie przedsionków, które zwykle daje przyspieszone, niemiarowe tętno. Natomiast w celu oceny zmian tętna podczas wysiłku konieczne jest wykonanie próby wysiłkowej, która daje możliwość zapisu EKG i ciśnienia krwi podczas całego wysiłku. Tylko wówczas lekarz oceniający badanie może wykluczyć obecność arytmii a także na podstawie ocenionej wydolności może wyznaczyć dla Pani najbardziej optymalne tętno treningowe. Do czasu wykonania spoczynkowego EKG i oceny przez lekarza proszę wstrzymać się od intensywnych ćwiczeń.
Dzień dobry! Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, Pani pytanie spłynęło z serwisu Znany Lekarz do mnie dopiero dziś (sic!). Nieprawidłowe jest zarówno tętno spoczynkowe, jak i fakt jego zwolnienia przy intensywnym wysiłku. W tej sytuacji ćwiczenia nie są bezpieczne, nie powinna Pani ich kontynuować do czasu wyjaśnienia sprawy. Należy zgłosić się do kardiologa, na początek należy wykonać badanie holterowskie (24-godzinne monitorowanie EKG) oraz ECHO serca.