ząb leczony kanałowo boli

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Ząb leczony kanałowo kilka miesięcy temu (szóstka), boli od jakiegoś czasu (samoistnie, po zbytnim przeciążeniu nagryzaniem lub na opukiwanie). Prawdopodobnie ząb jest pęknięty (jednak to tylko domysły, gdyż zdj rtg nic nie wykazało). Czy warto założyć na niego koronę jeśli faktycznie jest pęknięty? Czy ząb nadaje się już tylko do usunięcia? Czy można go jakoś jeszcze inaczej zdiagnozować - oprócz zwykłego zdj rtg - żeby stwierdzić dlaczego boli? Dodam, że podczas leczenia kanał został minimalnie przepchnięty, lecz - wg stomatologa - w tym przypadku na tyle mało, że nie powinno mieć to znaczenia.
Jeśli ząb jest pęknięty pomiędzy korzeniami to będzie się rozwijał stan zapalny na zdjęciu będzie widoczny jako przejaśnienie pod komorą zęba nie warto robić wtedy korony. Aby dokładniej zdiagnozować można wykonać zdjęcie 3D , oraz otworzyć zęba, oczyścić z wypełnienia i zobaczyć gdzie jest pęknięty i czy nie ma dodatkowych kanałów. Jeśli pęknięcie omija kanały należy usunąć odłam i można zrobić koronę. Jeśli pęknięcie przebiega pomiędzy korzeniami można się zdecydować na usunięcie części korzeni i na pozostawionej części odbudować zęba np. koroną. Pozdrawiam

jeżeli jest pęknięty to odradzam założenie korony
Proponuję zrobi tomografię punktową,powinna pomóc w diagnostyce,pozdrawiam
Witam!
Już wczoraj udzieliłam odpowiedzi na Pana/Pani post. Proszę poczytać.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Korony, na ząb który jest niepewny, raczej bym nie robił. W celu dokładniejszej diagnostyki proszę zrobić tomografię komputerową CBCT. W razie pytań zapraszam na konsultację. Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona wcześniej