Zaburzenia nastroju, jak sobie poradzić?
7
odpowiedzi
Dzień dobry. Zaburzenia nastroju były u mnie kiedyś wręcz czymś stałym. Chorowałam od dziecka na niedoczynność tarczycy i wszystko przypisywano temu. Jednak im jestem starsza to tym bardziej zaczynam podejrzewać, że przyczyna może być inna. Widzę, że wyprowadzają mnie z równowagi błahostki. Wtedy jestem nieprzyjemna dla męża i odsuwam się od dzieci. Chciałabym wreszcie coś z tym zrobić. Marzę o stabilności.
Czasem niestabilność emocjonalna zaburza nasze kontakty z otoczeniem i psuje dobre relacje nawet z naszymi najbliższymi. To, że Pani ma taką refleksję, że jakoś, być może, to po Pani stronie dzieje się coś niepokojącego (wyprowadzają mnie z równowagi błahostki) i chce z tym coś zrobić - to pierwszy krok naprzód. Zaburzenia nastroju, o których pani pisze, mogą mieć różne źródła. Wskazała Pani na bardzo ważną sytuację z Pani dzieciństwa. To, że miała Pani kłopoty zdrowotne jako dziecko może nam wskazać kierunek poszukiwań. Choroby tarczycy wpływają na nastrój, to kolejne pytanie, jak jest z tym u Pani. Zastanowienie się nad tym, jak Pani reaguje na konkretne sytuacje to sposób na zobaczenie jak, być może, nasze wcześniejsze trudności mogą się przejawiać w teraźniejszości. Aby to zobaczyć, przepracować i nauczyć się z tym radzić najlepiej zwrócić się do psychoterapeuty, który pomoże poukładać te "puzzle", które warunkują nasze postrzeganie i przeżywanie świata.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nasz stan zdrowia ma naturalnie wpływ na samopoczucie, ale także nasze samopoczucie, nasze emocje, mają wpływ na nasz stan zdrowia, o czym nie zawsze pamiętamy. Jesteśmy całością :) Jeżeli ma Pani ustabilizowany stan fizyczny (tzn. jest pani pod opieką lekarza endokrynologa), na pewno warto przyjrzeć się sobie od strony przeżyć emocjonalnych. Serdecznie zapraszam na terapię :)
Dzień dobry, zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii w związku zaburzeniami nastroju. Niekoniecznie u mnie. Zaburzenia nastroju są bardzo związane z reakcjami emocjonalnymi, które mają swoje źródło we wczesnych doświadczeniach dziecięcych. Wtedy w wyniku relacji z najbliższymi rozwijamy wzorce funkcjonowania w świecie. Powtarzamy je później nieświadomie na późniejszych etapach życia. Psychoterapia umożliwia poznanie siebie, rozwój własnej świadomości i zmianę sposobów swojego funkcjonowania, reagowania oraz myślenia. Dzięki temu będzie mogła Pani stabilnie funkcjonować. Pozdrawiam - Krzysztof Pawłuszko
Witam Panią i dziękuję za kontakt. Hormony oczywiście mają wpływ na nastrój człowieka, ale to, że tarczyca ma niedoczynność też skądś się bierze. Reakcje nieadekwatne do bodźców czy sposób wchodzenia w relacje z rodziną, o którym Pani pisze, z pewnością są sygnałem, że warto przyjrzeć się bliżej samej sobie. Psychoterapia jest na to doskonałą przestrzenią. Zachęcam do podjęcia. Pozdrawiam.
Witam serdecznie.
Są różne rodzaje zaburzeń nastroju, spowodowane różnymi czynnikami. W zależności od rodzaju zaburzenia, leczenie ma różny charakter. W większości przypadków, podstawą jest jednak psychoterapia, gdzie chory uczy się rozpoznawać elementy powodujące chorobę, jej symptomy, a także sposoby ich opanowywania. Czasem niezbędne jest również zastosowanie odpowiednich leków, tzw. stabilizatorów nastroju, które w połączeniu z psychoterapią mają zwiększyć skuteczność leczenia. Ważne, aby także pamiętać o zdrowym trybie życia, który istotnie ułatwia kontrolowanie choroby i pomaga nauczyć się z nią żyć.
Są różne rodzaje zaburzeń nastroju, spowodowane różnymi czynnikami. W zależności od rodzaju zaburzenia, leczenie ma różny charakter. W większości przypadków, podstawą jest jednak psychoterapia, gdzie chory uczy się rozpoznawać elementy powodujące chorobę, jej symptomy, a także sposoby ich opanowywania. Czasem niezbędne jest również zastosowanie odpowiednich leków, tzw. stabilizatorów nastroju, które w połączeniu z psychoterapią mają zwiększyć skuteczność leczenia. Ważne, aby także pamiętać o zdrowym trybie życia, który istotnie ułatwia kontrolowanie choroby i pomaga nauczyć się z nią żyć.
Witam serdecznie, tak niedoczynności tarczycy ma wpływ na zmiany nastroju. Jak jednak słusznie Pani podejrzewa, poza tarczycą - mogą być powody natury emocjonalnej. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie bez konsultacji, ale ważne jest to nie tylko dla Pani, ale całej rodziny. Serdecznie zapraszam;)
Witam. W takim wypadku polecam psychoterapie. Psychoterapeuta biorąc pod uwagę pani niedoczynność tarczycy będzie mógł się razem z Panią zastanowić co wynika bezpośrednio z choroby a co jest ma swoje źródło w innym miejscu. Pozdrawiam
Eksperci
Podobne pytania
- Witam, Od jakiegoś czasu (przynajmniej kilka miesięcy) zauważyłem u siebie dziwną zmianę nastroju czy też podejścia do wszystkiego do okola. Mianowicie z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień jestem coraz bardziej nerwowy. Więcej krzyczę na dzieci nie zależnie od zaawansowania przewinienia. Nawet jak…
- Witam od jakiegoś tygodnia mam ze sobą pewien problem. Gdy jestem ze znajomymi zwłaszcza z jednym kolegom jestem szczęśliwa itd natomiast czy przychodzę do domu jestem cały czas smutna chce mi sie płakać. O czym może to świadczyć? O zakochaniu się ? Depresji?
- Od dziecka mam bardzo niską samoocenę i krytyczne nastawienie do wszystkiego co robię. Lubię rysowac, ale to powoli przestaje mi sprawiać satysfakcję - nienawidze wszystkiego co tworzę, mówię, jak wyglądam, jak myślę. Nie mogę iść do psychologa, jestem jeszcze na utrzymaniu rodziców, a oni myślą, że…
- Od roku między mną a partnerem nie ma intymności. Mam wrażenie, że zamiast pomóc sobie i jemu w tej sytuacji, tylko wszystko psuje. On cały czas mówi, że musi być dobra atmosfera. Ja jestem coraz bardziej sfrustrowana. Czuję się odrzucona, ciągle chce mi się płakać i mam wrażenie, że on nie chce podjąć…
- Ostatnio nic mnie nie obchodzi, szkola , praca , gdy jezdze autem nie czuje zadnego zagrozenia , mam problem ze wstaniem rano caly czas moglabym wstac , gdy wracam do domu praktycznie od razu klade sie do lozka , czesto placze, zwlaszcza gdy ostatnio mi sie cos nie udaje to jeszcze bardziej jest mi zle…
- Chodzę wiecznie zły zestresowany mam wahania nastrojów kłócę się ze wszystkimi dookoła ranie tym znajomych kolegów w pracy a zwłaszcza moją ukochaną w domu ona zawsze dostaje rykoszetem co się odbija na naszym związku Zawszę chcę miedź rację i ostatnie słowo raczej jestem osobą hmm lub chce być dominujący,…
- Mam wachania nastroju co 5 min. Nerwy I strach. Leze , spie, nic nie robie. A bylem pracoholikiem. Pzdr
- Witam. Od dłuższego czasu borykam się z problemami osobistymi. Nie ma sensu chyba opisywać ich tutaj i teraz. Skutkiem tego jest fakt, że co raz mniej czuję swoje życie jako moje własne... Mam wachania nastrojów, poczucie beznadziei i spadek własnej wartości. Kiedy byłam u psychiatry zdiagnozowała zaburzenia…
- Ostatnio nie panuję nad swoimi emocjami: często płaczę, a także denerwuję się, czy czuję dużą apatię- nie chce mi się nic robić. Właściwie bez większych przyczyn, codzienne sytuacje potrafią zaburzyć mój spokój. Mam też problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera, utrzymywaniem relacji, przez co odczuwam…
- Ostatnio mam problem z opanowaniem swoich emocji: często jestem rozdrażniona, zła, właściwie z błahych, codziennych powodów(kolejka w sklepie), niestety nie zawsze panuję nad sobą w takich momentach. W innych momentach/dniach jestem smutna, bywa że płaczę, nic mi się nie chce, nie widzę sensu w robieniu…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 23 pytań dotyczących usługi: zaburzenia nastroju
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.