zaburzenia relaksacji lewej komory

3 odpowiedzi
Witam,Martyna,39 lat.Zrobiłam sobie prywatnie echo serca-bo zdarzyły mi się duszności i delikatne zaslabniecia a przy tym podwyższony puls ,lekarze mówią,ze to na tle nerwowym(samoistnie to mijalo ).We wnioskach napisano "łagodne zaburzenia funkcji rozkurczowe lewej komory E/A <1".Oprócz tego wszystko w badaniu wyszło ok.Proszę o uświadomienie mnie co to takiego,skąd się wzięło i jak się leczy.Dodam,ze przewlekle na nic się nie leczę,mam parę kg nadwagi i stres mnie zjada.Dziękuję za odpowiedzi.
Witam, zaburzenia funkcji rozkurczoweji lewej komory to inaczej mówiąc większa sztywność i mniejsza elastyczność ścian lewej komory. Zmiany takie zależą od wieku ( nasilają sie wraz z wiekiem) , obecności nadciśnienia, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu. Dobrze by było,oznaczyć poziom lipidów krwi, cukru oraz regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze , żeby wychwycić ewentualne skoki, które mogą przebiegać bezobjawowo. Nadwaga i stres sprzyjają występowaniu nadciśnienia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry. Zgodnie z tabelą wartości referencyjnych dla wartości E/A w przypadku osób w wieku 39 lat wartości prawidłowe mogą mieścić się w zakresie od 0.73 do nawet 2.33. Jak Pani więc widzi wartość 0,9 nie jest nieprawidłowa. Dodam również, że w przypadku prawidłowej frakcji wyrzutowej lewej komory (oznaczana skrótem EF na wyniku, wartość>50% jest prawidłowa) nie należy oceniać czynności rozkurczowej lewej komory na podstawie wskaźnika E/A - w takiej sytuacji wytyczne zalecają inne parametry. Pozdrawiam!
Dzień dobry! Zaburzenia funkcji rozkurczowej lewej komory oznaczają mniejszą podatność mięśnia sercowego, mówiąc kolokwialnie mięsień staje się bardziej sztywny, mniej elastyczny. Nie jest to choroba sama w sobie, ale konsekwencja innego procesu chorobowego, z których statystycznie najczęściej jest to nadciśnienie tętnicze. Na tle zaburzeń funkcji rozkurczowej z czasem może dojść do rozwoju niewydolności serca, więc skoro zostało to u Pani stwierdzone oraz towarzyszą temu objawy kliniczne, należałoby pochylić się nad wykonaniem badań dodatkowych i ustaleni wskazań do ewentualnego leczenia. Niemniej konieczna jest wizyta u kardiologa w celu dokładnego zebrania wywiadu, badania przedmiotowego oraz uzyskania wglądu w pełen opis ECHO serca. Przed wizytą sugeruję pomierzyć ciśnienie o różnych porach dnia, a pomiary notować.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.