Zaburzenia rozwojowe?

1 odpowiedzi
Witam.
Moja 12-sto miesięczna wnuczka lubi się bawić wyłącznie niebieskimi i zielonymi zabawkami (czasami w ostateczności żółtymi), a pozostałe zupełnie ignoruje. Dlaczego? Sypialnia pomalowana w kolorach czerwono-żółtym. Czy te kolory mają wpływ na zły sen i częste budzenie się w nocy dziecka z płaczem? Czy rozpocząć terapię, czy coś zmienić?
Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
żeby powiedzieć coś więcej o rozwoju rocznego dziecka , potrzebnych jest więcej informacji.
Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo fizycznie i psychomotoryczne, rodzice nie obserwują niepokojących objawów, poza problemami ze spaniem, a lekarz opiekujący się dzieckiem nie znajduje odchyleń od normy w badaniu, zapewne nie ma powodu do niepokoju. Roczne dziecko może odczuwać lęk separacyjny, czyli obawa przed oddzieleniem od opiekuna, zwykle matki co może objawiać się zaburzeniami snu nocnego. Dziecko budzi się, gdyż potrzebuje bliskości mamy lub innego opiekuna i przytulone spokojnie zasypia. Niemowlęta potrzebują zwykle stałego planu dnia, wszelkie zmiany w rutynowych czynnościach, nadmiar wrażeń w ciągu dnia, może zaburzać nocny odpoczynek. Natomiast intensywne kolory w pokoju oczywiście mogą wpływać na pobudzenie wnuczki ale nie koniecznie na jej przebudzanie się podczas snu.
Wybieranie przez dziecko określonych zabawek jest normalne jeśli nie towarzyszą temu inne powtarzające się czynności.
Wydaje mi się, że terapia nie nie jest konieczna, jeśli jednak zauważy Pani inne niepokojące objawy u wnuczki proszę je zgłosić lekarzowi rodzinnemu albo udać się do poradni psychologicznej dla dzieci i skonsultować wątpliwości z psychologiem.

Serdecznie pozdrawiam
Magda Synowska