Zachowania 9 miesięcznego dziecka

4 odpowiedzi
Dzień dobry
mam pytanie odnośnie mojej 9 miesięcznej córeczki. Od samego urodzenia była wymagającym dzieckiem tz. mało spała dożo płakała, kolki itp. Teraz ma 9 miesięcy jest szybka uśmiechnięta i wszędobylska. W domu zajmuję się dziećmi ja czyli mama, od jakiegoś czasu kiedy tylko mąż wraca z pracy do domu, mała biegnie do niego na czworaka i nie chce zejść mu z rąk, każda próba odłożenia dziecka kończy się krzykiem i płaczem. Nawet do mnie nie chce przyjść. Z czego takie zachowanie może wynikać.
Witam Panią, reakcja Pani córeczki jest jak najbardziej prawidłowa. Dziewczynka rozwija się motorycznie, intelektualnie i psychospołecznie; to przejaw kolejnego etapu separacji - indywiduacji, inaczej: "odcinania psychologicznej pępowiny" od mamy. Czym dziecko starsze,tym bardziej otwiera się na świat; interesuje go eksploracja otaczającego go świata,jak i nawiązywanie kontaktów z nowymi osobami; po mamie, zwykle jest to ojciec. Nie powinniście Państwo zakłócać dziewczynce w zaspokajaniu jej potrzeb w nawiązywaniu relacji z ojcem oraz innymi osobami z otoczenia.W przeciwnym razie można zaszkodzić jej w prawidłowym rozwijaniu kompetencji społecznych.Warto sobie też zadać pytanie, jak Pani się czuje w sytuacji, gdy widzi, że dla córeczki b-j atrakcyjne jest towarzystwo ojca. Mogą pojawić się uczucia rywalizacyjne u mamy,ale mama powinna to w sobie pomieścić :) Dziewczynka będzie coraz częściej się od Pani oddalać i ujawniać zainteresowanie innymi osobami.Nie należy jej w tym przeszkadzać, jeśli chce Pani,aby rozwijał się prawidłowo, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i społecznej. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Uczciwie przyznam, że potrzebowałabym więcej informacji o kontekście sytuacyjnym i cechach indywidualnych dziecka, by rzetelnie odnieść się do Pani pytania. Wnioskując po wieku 9 m-cy córeczki, jest to etap kształtowania się odrębnej od matki tożsamości. Może to być okres lęku separacyjnego, ale też budowania zaufania do ludzi, z którymi jest w bliskiej relacji, co w przyszłości będzie miało wpływ na budowanie relacji na dalszych etapach życia. Reakcja córki na powrót taty z pracy może świadczyć o tym, że jego nieobecność przez większość dnia wzbudził tęsknotę, którą Mała zaspokaja kontaktem z tatą, gdy jest już obok. Być może nie chce go odstąpić, by znowu nie zniknął jak to się dzieje kiedy idzie do pracy. Córka jeszcze może nie mieć wypracowanego poczucia tzw.stałości obiektu czyli świadomości, że jeśli ktoś lub coś znika z pola widzenia, to nie znaczy, że przestaje istnieć. Córka może dopiero opanowywać tę prawidłowość. Można się domyślać, że lgnięcie do taty dobrze świadczy o ich relacji...:) Natomiast do adekwatnej oceny sytuacji i właściwego jej rozumienia potrzebnych by było więcej szczegółowych informacji i wnikliwszy wgląd w sytuację rodziny. Pozdrawiam.
Cóż, wydaje mi się, że może tęskni za tatą:) NIestety nie jestem psychologiem dziecięcym. Proponuję aby skontaktowała się Pani z naszą terapeutką, Arletą Balcerek, która jest specjalistką w sprawach małych dzieci.
Pozdrawiam serdecznie, E. Sz.
Dzień dobry!
Prawdopodobnie dziecko tęskni za Tatą i che się z Nim bawić. Zwraca córeczka na siebie uwagę takim zachowaniem pokazując, że chce z rodzicem spędzać więcej czasu. Możliwe,że są jakieś inne wyjaśnienia, które mogą pojawić się podczas rozmowy z Państwem.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.