Zachyłek nadrzepkowy- ślad płynu. Przerost błony maziowej, podejrzenie fałdu nadrzepkowego błony maz

6 odpowiedzi
Zachyłek nadrzepkowy- ślad płynu. Przerost błony maziowej, podejrzenie fałdu nadrzepkowego błony maziowej. Przerost błony maziowej zachyłków nadrzepkowych i fałdów przyśrodkowych obu stawów kolanowych.- To moja diagnoza z września tego roku od polskiego lekarza.
Tydzień temu miałam śliny ból w kolanach, jakby wewnątrz. Nie mogłam chodzić, środki przeciwbólowe delikatnie likwidowały ból, ale nie w 100%. W tygodniu ból trochę ustąpił, ale dziś obudziłam się ze spuchniętym kolanem. Mam uczucie ucisku, jakby kolano było czymś wypełnione, do tego przy próbie zgięcia kolana czuję opór i ból. Nie mogę zgiąć kolana do końca. Jest też zdecydowanie cieplejsze, niż 'zdrowsze', czyli niespuchnięte kolano. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu w Norwegii, bo tu obecnie przebywam, zrobił badanie krwi, z którego nic nie stwierdził. Zostałam odesłana do domu, przepisał mi lek- Etoricoxib orion 60mg. Kazał czekać na kontakt ze strony specjalisty, jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Może nawet nie w tym tygodniu. Co mam robić? Czy to coś poważnego? Błagam o pomoc, chociaż w formie podpowiedzi.
Opisywany przez Pana problem może być związany z zapaleniem stawu kolanowego. W celu ustalenia jego przyczyny konieczne jest badanie kliniczne kolana i ewentualne badania obrazowe lub diagnostyka laboratoryjna. Doraźne zastosowanie leku przeciw zapalnego, który został Panu zlecony jest uzasadnione lecz raczej nie rozwiąże problemu. Należy zgłosić się do ortopedy lub reumatologa.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Obecność płynu w stawie może być związana ze stanem zapalnym lub krwiakiem pourazowym lub przeciążeniowym. Należy wykonać punkcję stawu celem oceny jakości płynu, ew. wykonanie badania bakteriologicznego. Nie należy ogrzewać kolana (termofor, poduszka elektryczna), ale nosić się ciepło (nie powodować przechłodzenia). Nie stosować opatrunków uciskowych.
Pani dolegliwości mają najprawdopodobniej podłoże przeciążeniowe. Proponuje do czasu wizyty u ortopedy stosować okłady z lodu co 2 godz przez 15min , maści przeciwzapalne miejscowo 3xdz , Etoricoxib 1x1 tabl po jedzeniu, w razie utykania 2 kule łokciowe oraz jak najmniejszą aktywność fizyczną.
z podwanych przez Pania objawów mozna podejrzewac wysiekowe zapalenie stawu kolanowego, przyczyn tego schorzenia jest wiele, trudno jednznacznie bez badania dac odpowiedż. Jeżeli w wykonanych badaniach usg rozpoznano tzw fałdy maziówki może to wymagać leczenia operacyjnego aby trwale usunąć problem
Bez badania fizykalnego ciężko jest postawić ostateczną diagnozę . Na podstawie opisu bardzo prawdopodobnym wydaje się być wysiękowe zapalenie błony maziowej stawu kolanowego . Przyczyn ww. może być wiele -począwszy od zmian zwyrodnieniowych , uszkodzeń łąkotek po RZS. Często w takim przypadku konieczna okazuje się punkcja stawu kolanowego z badaniem składu płynu oraz jednoczasowe podanie leku przeciwzapalnego .
Dzień dobry!

Występuje stan zapalny w stawie kolanowym, objawy sugerują obecność obrzęku błony maziowej oraz płynu wysiękowego.

Podstawowa forma pomocy to:
1. Odpoczynek
2. Odciążęnie (2 kule łokciowe, zakaz chodzenia na chorej nodze, więcej leżenia)
3. Regularne okłady z lodu (każdej godziny przez cały dzień po 10 minut - worek z lodem przez wilgotną, chłodną szmatkę)
4. Zażywanie leków przeciwzapalnych

Należy wykonać badanie RTG stawu kolanowego w projekcji AP i bocznej na stojąco z pełnym obciążeniem masą ciała i ew. powtórzyć badanie USG

W przypadku braku poprawy - konsultacja ortopedyczna:
Należy zweryfikować, ustalić ponownie rozpoznanie - czy jest to choroba zwyrodnieniowo-przeciążeniowa stawu kolanowego, czy jest to jedna z chorób reumatycznych

Doraźna pomoc podczas wizyty u ortopedy może polegać na punkcji stawu i ewakuacji wysięku oraz iniekcji preparatu przeciwzapalnego, sterydowego, który silnie działa miejscowo i szybko przynosi ulgę.

Dalsze postępowanie zależy od wyniku diagnostyki i efektów leczenia.

Zapraszam do Poznania, chętnie pomogę.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Adrian Wawrzyniak

Adrian Wawrzyniak

Fizjoterapeuta

Szczecin

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Michał Tomela

Michał Tomela

Fizjoterapeuta

Kalisz

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Juliusz Jabłonski

Juliusz Jabłonski

Fizjoterapeuta

Łódź

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 298 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.