Zacząłem się jąkać jak miałem 2 lata, gdy byłem bardzo chory stawiano mi na plecach bańki i przy ści

2 odpowiedzi
Zacząłem się jąkać jak miałem 2 lata, gdy byłem bardzo chory stawiano mi na plecach bańki i przy ściągnięciu ostatniej z okolic karku zapiszczałem i następnego dnia zacząłem się jąkać. Mam 23 lata i nadal się niekiedy jąkam, czy moje dziecko po mnie to odziedziczy? Jąkanie nie jest przekazywane genetycznie, to wada nabyta...
Proszę o fachową pomoc.

Pozdrawiam
Tak, jak Pan pisze, jąkanie się nie jest przekazywane genetycznie. Czasami zdarza się, że dzieci rodziców z zaburzeniami płynności mowy mają obniżoną sprawność językową lub uczą się jąkania na zasadzie naśladowania. Samo jąkanie się może mieć różne podłoża, czasem wynika z czynników fizjologicznych, czasem psychologicznych, czasem z kombinacji kilku. Niezależnie od predyspozycji lingwistycznych dziecka, ważne jest, aby zadbał Pan o to, na co ma Pan wpływ - czyli na odpowiednie zadbanie o potrzeby dziecka, unikanie krytycznego korygowania mowy, docenianie postępów dziecka w rozwoju mowy, empatyczne reagowanie na frustrację dziecka w związku z nauką mowy (czasem dzieci złoszczą się, płaczą, gdy coś im nie wyjdzie w trakcie nauki - to normalne). Istotna jest też uważność na wymagania stawiane dziecku, czasami wymagania rodziców przewyższają możliwości dziecka w określonym wieku, co prowadzi do frustracji. Rozwojowi mowy dziecka sprzyja przede wszystkim stworzenie mu bezpiecznej, przyjaznej, nieoceniającej, swobodnej przestrzeni, w której jest miejsce na świętowanie sukcesów oraz na potknięcia. Rozmowa z rodzicami powinna być przyjemnością, zabawą. Na pewno nie mówimy o dziecku per "jąkała", nie sugerujemy, że pewnie będzie się jąkało, tak jak tata, nie straszymy "jak będziesz dalej tak słabo czytał, to będziesz się jąkał" itp., nie wytykamy błędów i nie poświęcamy im większej uwagi, niż sukcesom. Podsumowując - temat jest bardzo szeroki, z mojej perspektywy pracy z dziećmi i rodzicami najważniejsze jest podejście rodziców do tematu rozwoju mowy dziecka. Zachowanie odpowiedniej postawy nie zawsze jest łatwe. Widzę jednak, że jest dla Pana ważne dobro dziecka, zależy Panu na jego prawidłowym rozwoju - super :) W przypadku pojawienia się trudności zawsze warto sięgnąć po wsparcie logopedy czy psychologa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Być może jąkanie się jest reakcją na stres. W tej wypowiedzi też jest sporo lęku. Można nad tym pracować przy pomocy specjalisty. Nie obawiałabym się, ze dziecko to odziedziczy. Jednak faktem jest, ze dzieci uczą się mowy przez naśladownictwo. Pozdrawiam, Angelika Urban

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.