Zacznę może od tego, że od dłuższego czasu mam wrażenie, że nic mi nie jest, że przeciez dobrze się

7 odpowiedzi
Zacznę może od tego, że od dłuższego czasu mam wrażenie, że nic mi nie jest, że przeciez dobrze się czuje. Po namowie chłopaka poszłam do psychiatry. Stwierdził depresje, a ja nadal nie wierze w to, ze tak jest. Mam wrażenie, ze jest wszystko dobrze i ze to tylko złe dni, które przecież miną. Podczas poprzedniego epizodu depresji (2 lata temu) z własnej woli odstawiłam leczenie, myslalam w ten sam sposób, ze przecież nic mi nie jest. Teraz tez leczę się farmakologicznie. Czy to normalne, ze tak myśle? Skąd się to bierze?
Witam,
Z tego co Pani pisze wynika, że jest znacząca różnica w tym jak Pani postrzega swój stan od tego jak postrzega go Pani Partner.

Jeżeli lekarz psychiatra potwierdził epizod depresji, rozumiem, że były wystarczające dowody na jego potwierdzenie. Domniemywam, że jest lekarzem, który specjalizuje się w swojej dziedzinie i potrafi rozpoznać złe dni od epizodu depresji.

Pani myśli mogą być formą obrony przed tym co zauważają inni. Być może wcześniej Pani nie zaakceptowała w pełni choroby (skoro sama przerwała Pani leczenie).

Pytanie jakie Pani powinna sobie zadać jest takie czy stwierdzenie, że cierpi Pani na depresje powoduje że czuje się Pani gorsza? Negatywnie stygmatyzowana?
Depresja jest chorobą jak każda inna. Wymaga systematycznego leczenia i współpracy z specjalistami.

Myślę, że na "rozgryzienie" Pani myśli korzystnie służyłaby Pani psychoterapia - do której serdecznie Panią zachęcam.

Pozdrawiam ciepło,
Karolina Palczewska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią...
Chcę się odnieść przede wszystkim do faktu, że napisała Pani list z zapytaniem co jest oznaką że Pani sama nie jest przekonana czy niepewna swojej postawy. Dobrze byłoby żeby nadała Pani temu większą wagę. Wyniki badań potwierdzają, że terapia w połączeniu z farmakoterapią przynosi najlepsze rezultaty w leczeniu depresji a choroba ta znacząco wpływa na obniżenie jakości życia. Niekiedy można nie pamiętać jak to jest dobrze się czuć. Zachęcam do pochylenia się nad swoimi potrzebami.
Pozdrawiam
Renata Lis- Jędrzejczak
To musi być trudne dla Pani czuć się dobrze i mieć diagnozę depresji. Proponuję konsultacje u psychoterapeuty.
Często się zdarza, że dobrze dobrane leczenie farmakologiczne na tyle poprawia samopoczucie pacjenta z depresją, że myśli on, iż jest już wyleczony i w związku z tym może odstawić leczenie. Niestety często po odstawieniu leków objawy powracają. Z Pani pytania nie wynika, że oprócz farmakoterapii stosowała Pani również psychoterapię. Raczej wygląda na to, że skłonna jest Pani zaprzeczać chorobie. Warto zatem przyjrzeć się temu w psychoterapii. Badania potwierdzają, że w leczeniu depresji połączenie farmakoterapii z psychoterapią daje najlepsze rezultaty. Warto też podkreślić, że korzystanie z psychoterapii nie jest w dzisiejszych czasach stygmatyzujące. Korzysta się z niej również w celach rozwojowych. Zachęcam do spróbowania. Pozdrawiam Marzena Wasilewska
Dzień dobry,
zastanawiające jest w tej sytuacji,że Partner zachęcił Panią do odwiedzenia psychiatry. Czy zna Pani jego argumenty: może wystąpiło u Pani rozdrażnienie, agresja? lub izolacja od ludzi? Czasem te symptomy oznaczają tzw. "depresję maskowaną", ale są właśnie jej przejawem. zachęcam do nieprzerywania leczenia i podjęcie terapii, na które mozna będzie rozważyć wszystkie symptomy (zarówno leczenie farmakologiczne, jaki terapia zawsze powinny być doprowadzone do końca). Żcze powrotu do równowagi. Anetta Jaworska
Dzień dobry
Myślę,że nikt nie wytłumaczył Pani fachowo co się z Panią dzieje, proszę nie odstawiać nigdy na własną rękę leków może to skutkować nawrotami depresji, które już chyba Pani ma.Czasem jest tak, że ktoś bliski więcej zauważy od nas.Zapraszam na spotkanie w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej o naukowo udowodnionej skuteczności gdzie wspólnie się przyjrzymy i wyjaśnimy co się dzieje, pozdrawiam ciepło Karina Bogucka
Dzień dobry Pani,
Kontynuując wątek koleżanek- dodam, że trochę mało szczegółów mamy w Pani opisie- ale można sądzić, że objawy depresyjne mogą mieć charakter atypowy. Co to oznacza- istnieją objawy typowe depresji, tzw. klasyczne- smutek, obniżenie nastroju, problemy ze snem, brak odczuwania przyjemności niekiedy apatia i obojętność. Istnieją jednak atypowe objawy depresji, w których nie stwierdza się obniżonego nastroju czy braku odczuwania przyjemności. Wtedy są inne objawy np. bólowe, nadmierna senność, czy uczucie ociężałości, lęk przed odrzuceniem.
Myślę, że warto porozmawiać przede wszystkim z lekarzem psychiatrą, on najlepiej wytłumaczy Pani specyfikę doświadczanych objawów. Myślę również, że warto to uczynić- przede wszystkim by zrozumieć czego Pani doświadcza co jest niezbędne w dalszym etapie zdrowienia. Powodzenia

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.