Zacznę od tego, że mam 23 lata i boję się otworzyć przed rodzicami. Od wielu lat nie rozmawiam z nim

2 odpowiedzi
Zacznę od tego, że mam 23 lata i boję się otworzyć przed rodzicami. Od wielu lat nie rozmawiam z nimi o swoich problemach by ich nie martwić. Czuje się ciężarem dla rodziców dodając im moich problemów. Moim rozwiązaniem było ukrywanie swoich potrzeb co było dużo łatwiejsze w moim pokoju. Rodzice co jakiś czas dopytywali co u mnie słychać, ale nie przebili się przez postawiony przeze mnie mur. Problemy były najróżniejsze ale najpoważniejsze to problemy z seksualnością, lęk przed porażką, poczucie bycia pominiętym w rodzinie (mam brata który pochłaniał uwagę rodziców). Moje mechanizmy obronne się sprawdzały dość dobrze. Radziłem sobie ze swoimi problemami i nie musiałem prawie w ogóle się otwierać przed rodzicami. Tak jak wspomniałem, miałem problemy z seksualnością i odkryłem, że płeć dla mnie nie ma znaczenia. Zakochałem się w starszym o 20 lat mężczyźnie i teraz boję się że stracę rodziców. Tyle lat ukrywania swoich emocji, unikania konfrontacji sprawiło, że czuję wręcz panikę gdy mam im pokazać prawdziwego siebie. Poza rodzinnym domem nie mam problemów z tym by być sobą. Rodzice nie akceptują mojego związku i powoduje to u mnie stany depresyjne. Nie umiem sobie wyobrazić wspólnych świąt ani spotkań przy innej okazji. Dodam, że mój partner był moim nauczycielem w liceum. Uważam go za wspaniałego człowieka. Zupełnie inaczej patrzą na niego moi rodzice. Zawsze uważali, że moja fascynacja tym człowiekiem jest niezdrowa a jego sposób bycia za niedojrzały i nieodpowiedzialny. Mój strach przed otwarciem przed rodzicami, wręcz paraliżujący, niszczy mój związek oraz relacje z rodzicami. Każda rozmowa na mój temat, moich potrzeb to dla mnie męczarnia do której przygotowuję się godzinami. Czuję, że jeżeli nie pozbędę się strachu to będę musiał podzielić życie na dwie części i przy rodzicach udawać, że mój partner nie istnieje. Obawiam się, że zrujnuje to zarówno mój związek jak i relacje z rodzicami. Proszę o rady co mam zrobić.
Dobry wieczór. Jeśli dobrze rozumiem zamierzasz powiedzieć swoim rodzicom odmienności seksualnej. Coming out nie jest wyłącznie wyzwaniem dla Ciebie. W dużej mierze stanowi on także ogromny sprawdzian dla Twoich najbliższych, w tym rodziców. Z pewnością pojawiają się dylematy i obawy co będzie po tej jednej z najważniejszych rozmów w życiu. Pamiętaj jednak, że twoje obawy mogą być wyolbrzymione. Nie jesteś w stanie trafnie ocenić w stu procentach jak zareagują Twoi rodzice. Wiele osób, które dokonały coming outu podkreśla w rozmowach, że reakcje ich bliskich były zupełnie inne od tego, czego się spodziewały. I to zarówno w pozytywnym jak i negatywnym aspekcie. W przypadku skrajnie negatywnych reakcji ze strony rodziców, możesz również skontaktować się z organizacjami wspierającymi osoby LGBT i ich rodziny.Masz prawo czuć obawę i dyskomfort. Coming out jest trudną sytuacją. Zaakceptowanie przez Twoich bliskich nowej sytuacji wymaga czasu i zaangażowania z twojej strony. Daj im ten czas. Twój partner jest starszy od Ciebie 20 lat i ma przygotowanie pedagogiczne, poproś o wsparcie. Skontaktuj się z organizacją wspierającą osoby LGBT+ i ich rodziców w twojej okolicy. Porozmawiaj z ludźmi, którzy znaleźli się w takiej sytuacji jak Ty. Udaj się do psychologa... To Twoje życie i Twój wybór podejmij walkę o to co dla Ciebie ważne. Trzymam kciuki i pozdrawiam

Może warto zacząć od szczerości odnośnie Pana stanu i samopoczucia. Do tej pory życie rozgrywało się za zamkniętymi drzwiami pokoju, rodzice nawet być może nie wiedzą, że jest ciężko i nagromadziło się w Panu wiele uczuć i emocji, które utrudniają życie i normalne funkcjonowanie. Być może gdy będą w stanie lepiej zrozumieć co się dzieje, wtedy wykażą więcej empatii do reszty rzeczy i zechcą być wsparciem.