Zaczne od tego, że w szkole jestem bardzo żywa, nikt by nie pomyślał, że mam kompleksy, jak jestem w

3 odpowiedzi
Zaczne od tego, że w szkole jestem bardzo żywa, nikt by nie pomyślał, że mam kompleksy, jak jestem w domu to często przeglądam jakieś tablice różnych dziewczyn i robie listy co mogłabym w sobie zmienić. Uważam, że gdyby wiele rzeczy się u mnie zmieniło byłabym idealna. Figura, charakter, rzeczy materialne itd. Nie wiem co się ze mną dzieje, pisze do znajomych jak mi jest zle, a nastepnego dnia wszystko jest ok. Czy to zwykle kompleksy? Mam 13 lat
Dzień dobry,
13 lat to okres, w którym ma miejsce wiele zmian . Następuje rozwój fizyczny, seksualny, umysłowy, emocjonalny, moralny czy też rozwój światopoglądu i tożsamości. Ich celem jest przygotowanie do dorosłości i samodzielnej egzystencji. W tym czasie często nastolatek skupia się na sobie, swoim wewnętrznym świecie , poznaje samego siebie , porównuje się z innymi (co bywa przyczyną powstawania kompleksów czy żali) aby móc uporządkować wiedzę na swój temat, odnaleźć swoje miejsce w otaczającej go rzeczywistości. Dodatkowo rozwija się Twój układ nerwowy, który może powodować nadmierną wrażliwość i pobudliwość, stąd opisywane przez Ciebie zmiany nastroju.
Pozdrawiam:)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zastanawiałabym się na ile to o czym piszesz jest uciążliwe. Zmienność nastrojów w Twoim wieku jest normalna, aczkolwiek jeśli sposób Twojego funkcjonowania stanowi dla Ciebie problem myśle, ze warto porozmawiać z zaufanym dorosłym i poprosić go o pomoc.
Wahania nastrojów i zaburzenia zachowania, brak akceptacji swojego wyglądu i wszelkie eksperymentowanie z nim oraz huśtawka nastrojów to w okresie dojrzewania zupełnie normalne zachowania spowodowane naturalnymi zaburzeniami hormonalnymi towarzyszącymi w tym wieku.
Proponuje sięgnąc po porady w postaci książek o tej tematyce przeznaczonej dla nastolatek, ewentualnie po konsultacji z rodzicami zwrócić się o pomoc do psychologa .
Pozdrawiam
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Petruczenko

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.