Zakochalem sie w innej kobiecie. Jestem juz w zwiazku 20 ponad lat.Jak sobie z tym poradzic. Czy zwi

3 odpowiedzi
Zakochalem sie w innej kobiecie. Jestem juz w zwiazku 20 ponad lat.Jak sobie z tym poradzic. Czy związek może się wypalać?
Drogi Autorze,
Twój post bardzo mnie poruszył. Pomimo, że nie ma w nim zbyt wiele treści, ładunek emocjonalny jest tutaj przeogromny.
Odpowiadając krótko, zwięźle i na temat - jak najbardziej związki i relacje miłosne mogą się wypalać.
Zachęcam do przeczytania książki profesora Wojciszke o wdzięcznym tytule "Psychologia miłości". To co wydaje mi się największą esencją i ważnym aspektem w kontekście Twojej sytuacji to zwrócenie uwagi na to, co Profesor nazwał "związkiem pustym". W książce znajduje się koncepcja trójczynnikowej teorii miłości opisana przez Sternberga. Jej autor zauważył, że miłość można podzielić na trzy elementy czyli namiętność, intymność oraz zobowiązanie. Związek nie jest materią nieruchomą pod kątem emocji i uczuć. Z biegiem czasu relacja naturalnie ewoluuje i staje się zupełnie inna. Często jest tak, że pragniemy pozostać na etapie początkowej fascynacji co zwyczajnie nie jest możliwe ani korzystne (ponownie zachęcam do przeczytania książki). W tym miejscu chciałabym wrócić do obszaru jakim jest pojęcie "związku pustego". Jest to taka forma relacji, gdzie nie istnieje już ani nic poza zobowiązaniem, które można określić jako swoistą deklarację, że będę z daną osobą. Powodów takiej decyzji może być wiele - od dzieci po poczucie odpowiedzialności. Możliwe, drogi Autorze, że jesteś właśnie w takiej relacji obecnie. Zachęcam Cię do tego, abyś poszukał wsparcia na zewnątrz. W takich sytuacjach nie ma prostych odpowiedzi i nie ma również prostych rozwiązań. Dlatego profesjonalna pomoc i wsparcie powinny dać Ci szansę spojrzeć na to wszystko z różnych perspektyw.
Dużo dobra dla Ciebie!

Dzień dobry, często przyczyną zakochania się w innej kobiecie / mężczyźnie jest brak realizacji ważnych potrzeb w obecnym związku. Zdarza się też, że faktycznie będąc w małżeństwie człowiek spotyka kobietę / mężczyznę swego życia i aktualny związek kończy i tworzy nowy.
W Pana sytuacji rozważałabym udanie się na konsultację do psychologa, albo indywidualnie, albo w parze, aby porozmawiać o tym co się dzieje, o Pana potrzebach i oczekiwaniach a być może także o tym, co dalej chce Pan zrobić zew swoim obecnym związkiem.
Pozdrawiam serdecznie :)
To, co opisujesz, jest trudną i złożoną sytuacją, która może wywoływać wiele emocji i pytań.
Zastanów się, jakie są Twoje uczucia względem obu kobiet. Czy Twoje uczucia do nowej osoby są wynikiem chwilowego zauroczenia, czy może głębszymi emocjami?
Analiza relacji: Zastanów się nad swoją obecną relacją. Czy jest coś, co sprawia, że czujesz się w niej niezadowolony lub nieszczęśliwy?
Rozważ otwartą rozmowę ze swoim partnerem. Może być to trudne, ale szczerość jest kluczem do zrozumienia, co dzieje się w Twoim związku.
Wspólne cele: Porozmawiajcie o Waszych oczekiwaniach, marzeniach i celach. Czy są one nadal zgodne?
Terapia par: Rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Terapeuta może pomóc Wam zidentyfikować problemy i znaleźć rozwiązania.
Czas dla siebie: Poświęćcie czas na odbudowę Waszej relacji. Może to oznaczać więcej wspólnych chwil, lepszą komunikację i zrozumienie.
Konsekwencje decyzji: Zastanów się nad konsekwencjami ewentualnych decyzji. Jakie będą skutki dla Ciebie, Twojego partnera, i ewentualnie dla innych osób zaangażowanych w sytuację (np. dzieci)?
Rozważ alternatywy: Przemyśl różne opcje. Czy można odbudować istniejący związek? Czy może być lepiej zakończyć go i rozpocząć nowy?
Zastanów się nad swoimi potrzebami, wartościami i celami w życiu. Co jest dla Ciebie naprawdę ważne?
Nie bój się szukać wsparcia u przyjaciół, rodziny lub profesjonalistów.
Czy związek może się wypalać?
Tak, związki mogą się wypalać z różnych powodów, takich jak brak komunikacji, rutyna, zmiany w życiu osobistym czy brak wspólnych celów. Wypalenie może być jednak szansą na refleksję i wprowadzenie pozytywnych zmian.
Wnioski
Zrozumienie i zarządzanie swoimi uczuciami jest kluczowe w takiej sytuacji. Ważne jest, aby podejmować decyzje z rozwagą i zastanowić się nad długoterminowymi konsekwencjami dla siebie i swojego partnera. Czasem praca nad istniejącym związkiem może przynieść niespodziewane rezultaty i odnowić uczucia, które wcześniej się osłabiły. Pozdrawiam