Zakrzepica/zespół M-T

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Sierpniu 2016 skręciłam kostkę. Niestety, ponieważ nie towarzyszył temu ból a jedynie opuchlizna, zignorowałam to. jednak po 3tyg utrzymywania się opuchlizny zgłosiłam się ostatecznie do lekarza który potwierdził (a właściwie stwierdził- gdyż do tego czasu nie byłam tego świadoma) skręcenie stawu. Zalecona została orteza na 4tyg. problem zaczął się już w trakcie leczenia ortezą- obie nogi bardzo puchły a lekarze (ortopeda i chirurg) twierdzili że skręcona puchnie bo jest skręcona a druga- bo przeciążam ją by odciążyć skręconą. Po zdjęciu ortezy opuchlizna nie schodziła i chirurg skierował mnie na badanie USG Dopplera. Ten wykazał przebytą zakrzepicę. Najwidoczniej objawy zakrzepicy zbiegły się z opuchnięciami przy skręconej kostce przez to nie została ona we właściwym czasie zdiagnozowana. Z wynikiem wróciłam do chirurga. Przepisał Acard i Clexane 20mg. po serii leczenia poprawa była znikoma. W grudniu 2016 trafiłam do naczyniowca. Skierował na angio TK. badanie wykazało zespół May Thurner, niedrożność (7cm) żyły biodrowej i krążenie oboczne w podbrzuszu. Nie przepisał jednak żadnego leczenia (nawet farmakologicznego) gdyż wg niego objawy są niewystarczające na angioplastykę i nie utrudniają mi wystarczająco życia by stosować leczenie. Przez lato objawy zmniejszyły się do tego stopnia że bywały dni (czasem kilka pod rzad) gdzie nogi nie były opuchnięte wcale. Ok 2tyg temu opuchlizna powróciła, największa w lewej nodze (skoncentrowana głownie wokół kostki ale widoczna na całej długości nogi).
Mam 30 lat, waże 60 kg (obecnie 62-62,5 z powodu zatrzymującej się w organizmie wody) i 169cm i pracę siedzącą. Moje objawy są dla mnie uciążliwe i nie wiem jak mam sobie z nimi radzić. Myślałam, że stosowane zimą leczenie farmakologiczne przyniosło odsunięty w czasie efekt gdyż lato było dla mnie do zniesienia.
Czy jest jakiś sposób by skutecznie pozbyć się mojego schorzenia?
W przypadku zespołu pozakrzepowego na tle May-Thurner konieczne jest stosowanie wyrobów uciskowchych przynajmniej 2 stopnia. Jakąś poprawę można uzyskać stosując leki poprawiające krążenie żylne. W pani sytuacji należy również ocenić ryzyko nawrotu zakrzepicy i jeśli ryzyko jest wysokie to należałoby włączyć leki przeciwkrzepliwe. Zapraszam na wizytę, podczas której możemy omówić w/w kwestie jak również omówić potencjalne korzyści i zagrożenia zabiegu angioplastyki i stentowania, żył które rutynowo wykonujemy w Szpitalu Eskulap.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.