Zakrzepica żył głębokich - leczenie

6 odpowiedzi
Mam pytanie w sprawie zakrzepicy żył glebokich, która została u mnie zdiagnozowana przy towarzyszącym złamaniu śródstopia. USG wykazało świeżą zakrzepicę żył strzałkowych (podudzie) reszta żył drożna. Leczenie - 3 miesiące zastrzyków Neoparin 60 mg/0.6 ml (ważę 63kg, wiek 26) co 12h i kontrolne USG po zdjęciu ortezy, czyli za około 4 - 5 tygodni.
Niepokoi mnie fakt, że po 3 dniach od diagnozy pojawił mi się podobny ból w udzie. Czy możliwe że zakrzepica się rozprzestrzenia pomimo zastrzyków?
W internecie czytałam, że do heparyn powinno się dodać leczenie warfaryna oraz kompresjoterapie. Nic takiego jednak nie zostało mi zlecone. Czy jestem nieprawidłowo leczona?
Z racji, że to niebezpieczna choroba, jakie objawy powinny mnie martwić, a jakie są normalne? Jak długo opuchlizna i ból łydki mogą się utrzymywać? Z jakimi objawami jechać prosto na SOR?
I ostatnie, czy powinnam rzucić antykoncepcje hormonalna aż do czasu kompletnego wyleczenia zakrzepicy?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Jest pani osobą młodą 26 lat a więc wiek i towarzysząca zakrzepica żył strzałkowych przy złamaniu śródstopia jest trochę niepokojaca. Z pewnością powinna pani zaprzestać antykoncepcji bo to dodatkowo nasila zakrzepicą . Poza tym objawy o których pani wspomina a wić obrzęk który rozprzestrzenił się na udo może sugerować ze zakrzepica również sie rozprzestrzeniła wyżej. Kompresoterapia jest oczywiście jak najbardziej wskazana ale pani ma zapewne założony gips ??? jeśli nie to oczywiście zalecam kompresoterapie o II stopniu uciskuObjawy które są niepokojące to suchy kaszel bez objawów przeziębienia który może świadczyć o mikrozatorowości płucnej , ból i uczucie rozpierania kończyny dolnej po opuszczeniu jej na dół i zmniejszenie dolegliwosci bólowych po ułozeniu kończyny dolnej w pozycji poziomej. Co do heparyn drobnocząsteczkowych- to oczywiści powinny być dostosowane do wagi ciała . Warfinu nie zalecałabym chyba że jest małopłytkowośc poheparynowa . Warfin jest zalecany u pacjentów którzy już na stałe mają włączone leczenie przeciw krzepliwe z powodu nawracających zakrzepic zylnych . Zamiast heparyn zalecałabym ewentualnie zamiast zastrzyków Xarelto ( dawkowanie ustala lekarz najlepiej chirurg naczyniowy , zalecam konsultację gdyż zakrzepica w pani przypadku może być wynikiem nieco głębszej innej choroby np Trombofilii co w przyszłosci proponowałabym wykluczyć badaniami labolatoryjnymi)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Hormony powinny byc czasowow odstawione. Kompresoterapia konieczna. Konieczne powtórzenia badania USG CD układu żylnego kończyn dolnych.
Warto odstawić antykoncepcję na czas leczenia zakrzepicy. Warto wykonać badanie usg doppler kontrolne jeżeli nadal Pani odczuwa ból uda na wewnętrznej powierzchni, pojawił sie obrzęk podudzia. W związku z przyjmowaniem prawidłowej dawki Neoparyny rozszerzenie sie zmian zakrzepowych jest mało prawdopodobne.
Po początkowym leczeniu Neoparyna 2xdz przez 5-7 dni warto przejść na doustne leki p/krzepliwe starej generacji np Warfin lub nowej np Pradaxa. O ile nie ma Pani p/wskazań do takiej terapii? Leki należy przyjmować minimum 3 m-ce.
Witam do leczenia zakrzepicy heparyną nie dodaje sie warfaryny - albo jedno albo drugie.
Warto sprawdzić w USG Doppler co dzieje się na udzie. Duży obrzek, zaczerwienie, ból, obrzęk kończyny, kaszel, duszność moga świadczyć o szerzeniu się zakrzepicy. Do czasu zakończenie leczenia zakrzepicy należy odstawić leczenie hermonalne, gdyż jest czynnikiem ryzyka zakrzepicy. Pozdrawiam. Tomasz Ciąćka
Ze względu na unieruchomienie zastosowanie enoksaparyny co 12 godzin w dawce dostosowanej do masy ciała jest racjonalne. W niewielkim odsetku przypadków pomimo poprawnego leczenia może dochodzić do progresji zakrzepicy.
Najprostszym badaniem wykluczającym świeżą zakrzepicę jest badanie D-Dimerów. Prawidłowy poziom wyklucza obecność świeżych zmian.
Co do warfaryny - jest to jeden z wariantów leczenia, wybór postępowania należy do lekarza prowadzącego.
Antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana u każdej osoby z zakrzepicą
Witam
Zazwyczaj u pacjentki przyjmującej heparyny w dawce leczniczej nie dochodzi do zakrzepicy wtórnej, ale w przypadku nowych dolegliwości, szczególnie zlokalizowanych w innym miejscu warto powtórzyć usg. Co do warfaryny - nie jest ona potrzebna podczas przyjmowania heparyny drobnocząsteczkowej. Nie wiem jak wygląda orteza, którą Pani używa - jeżeli umożliwi ona założenie pończochy lub podkolanówki uciskowej - to należy ją użyć. Obrzęk łydki po zastosowanej kompresjoterapii zazwyczaj utrzymuje się krótko, natomiast dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć dłużej.
Powinna Pani odstawić antykoncepcję hormonalną - jeżeli stosowanie leków hormonalnych było związane nie tylko z potrzebą antykoncepcji - warto to skonsultować z ginekologiem.
Najprawdopodobniej zakrzepica stwierdzona u Pani jest spowodowana urazem i unieruchomieniem. Może mieć też związek z przyjmowanymi lekami antykoncepcyjnymi. Pomimo tego warto wykonać dodatkowo usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej, konsultację reumatologiczną oraz hematologiczną.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.