Założenie że psychoterapeuta jest neutralny światopoglądowo na terapii niestety nie działa w praktyc
3
odpowiedzi
Założenie że psychoterapeuta jest neutralny światopoglądowo na terapii niestety nie działa w praktyce. Doświadczyłem pejoratywnych ocen moich wartości i terapeuta próbował urobić mnie na swój światopogląd. Także to co ja doświadczyłem to była próba terapii + pranie mózgu. W rezultacie po terapii czułem się mega rozbity, zdezawuowany i w depresji. Lekarza łatwiej ukarać za błędne leczenie niż samowolnego psychoterapeutę. I to się nazywa że to jest psychoterapia? Ja doświadczyłem antypsycho-antyterapii. Oczywiście miałem porozmawiać o tym albo zmienić terapeutę. Nie, to nie powinno być tak, ten terapeuta powinien mieć zakaz wykonywania tego zajęcia za takie traktowanie ludzi. Tymi psychoterapeutami powinien się prokurator zajmować, tylko czy jest ustawa o zawodzie psychoterapeuty?
Bardzo mi przykro, że miał Pan takie doświadczenie. Pisząc za Carlem Rogersem- terapeuta powinien być empatyczny, podążający za klientem, nieoceniający. W Polsce, niestety, zawód psychoterapeuty jest nadal nieuregulowany prawnie, psychoterapeutą może zostać każdy, wystarczy, że otworzy dzialalność gospodarczą i już może wieszać tabliczkę na drzwiach z dumnie brzmiącym tytułem psychoterapeuta. Środowisko psychologów i certyfikowanych psychoterapeutów bardzo nad tym ubolewa i dąży do zmian, które w końcu uregulują zawód psychoterapeuty. Każdy klient ma prawo zapytać o nurt psychoterapii w którym pracuje psychoterapeuta, szkolenia oraz certyfikaty. Te ostatnie mogą dać klientowi pewność, że osoba, do której gabinetu zawitali, nie chce pomagać tylko dobrymi chęciami, ale ma solidne podstawy i wiedzę by to czynić. Gdy osoba kończy studia magisterskie psychologiczne wówczas jest psychologiem. Natomiast psychoterapeutą jest osoba, która ukończyła szkołę psychoterapii bądź jest po dwóch latach szkolenia w szkole, która spełnia wszystkie standardy nie tylko Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ale także organizacji zrzeszających psychoterapeutów. Ważną informacją dla pacjenta jest to, czy terapeuta podlega superwizji, czyli czy przygląda się swojej pracy i relacji z klientami pod okiem innego doświadczonego terapeuty(superwizora).
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
ustawy nadal nie ma. Jeśli ten człowiek jest zrzeszony w jakimś stowarzyszeniu, to można słożyć skargę do danego stowarzyszenia. Przykro mi, że to Pana spotkało.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Zemsta-Piasecki
ustawy nadal nie ma. Jeśli ten człowiek jest zrzeszony w jakimś stowarzyszeniu, to można słożyć skargę do danego stowarzyszenia. Przykro mi, że to Pana spotkało.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Zemsta-Piasecki
Przykro mi słyszeć, że doświadczył Pan tak negatywnych i bolesnych sytuacji w terapii. To, co Pan opisuje nie powinno mieć miejsca w kontekście psychoterapeutycznym. Pana odczucia są uzasadnione, a to, co Pan przeżył, może mieć długotrwały wpływ na Pana samopoczucie i postrzeganie terapii jako procesu wspierającego.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.