Zanik nerwu wzrokowego

5 odpowiedzi
Wszyscy badający okuliści stwierdzają na podstawie dokładnego badania dna oczu częściowy zanik nerwu wzrokowego obu oczu. Są pewni diagnozy. Badanie potencjałów wyzwolonych wzrokowych - w granicach normy.
Co w takim wypadku można powiedzieć dokładniej o nerwie wzrokowym, o zaniku, jakie jeszcze badania wykonać. O czym mówi prawidłowy wynik potencjałów przy zdiagnozowanym zaniku na podstawie bardzo dokładnego badania dna oka?
Dziękuję za odpowiedź.
Przepraszam za opóźnienie . Często się zdarza że zblednięcie tarczy n wzrokowego sugeruje częściowy zanik n wzrokowego. Nie jest to badanie - wyrocznia. Moze taka dekoloracja być fizjologiczna. Czy było badanie pola widzenia czy bad GDX? Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badanie potencjałów wywołanych mówi o czynności drogi wzrokowej, począwszy od nerwu wzrokowego do kory mózgowej. Dodatkowe badania, które mogą powiedzieć więcej na temat samego nerwu II to np.OCT tarcz n II, wykonanie badania pola widzenia. Ważne jakie jest widzenie pacjenta, czy występują zaburzenia widzenia, inne dolegliwości. Pozdrawiam
Radze wykonac jeszcze pole widzenia (najlepiej w strategii full treshold) oraz badani tarzy n.II
typu Gdx, Hrt lub (najlepiej) OCT tarczowe celem dokladndgo okreslenia uszkodzenia strukturalnego i czynnosciowego n.II.
Ocena czynnościowa - Perymetria komputerowa, morfologiczna -- ocena grubości włókien n IIw stosunku do norm wiekowych - OCT RNFL
Przyczyny zaniku: uraz, guz, niedokrwienie, wrodzone zaniki,uszkodzenie toksyczne, w przebiegu infekcji, wodogłowie, choroby degeneracyjne- z opisu mamy trochę mało danych niestety i nie wiadomo,ktora z powyższych przyczyn zostala wykluczona.

Po przeprowadzeniu badania neurookulistycznego- systematycznie z planem badań wyklucza sie powyższe przyczyny. Chaos w postaci- to jeszcze może to trzeba albo tamto dorobić czesto nie przybliża do postawienia prawidlowej diagnozy, wprowadza ogromny zamęt i Państwo się w tym gubicie i niepotrzebnie stresujecie.
pozdrawiam

AM

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.