Zapalenie błony maziowej w kolanie

5 odpowiedzi
Od około 5 miesięcy odczuwam ból w lewym kolanie (zwłaszcza przy długim chodzeniu, wchodzeniu i schodzeniu ze schodów itd.). Podczas badania USG u ortopedy zostało rozpoznane zapalenie błony maziowej, staw stabilny, objawy łąkotkowe ujemne. Lekarz wówczas powiedział, że to tzw. chondromalacja rzepki. Otrzymałam skierowanie na RTG oraz zalecono mi rehabilitację: fonoforeza z NLPZ, krioterapia, pole magnetyczne, które brałam przez 10 dni (efekty były krótkotrwałe). Nie otrzymałam żadnych recept na lekarstwa i innych zaleceń, sama zaopatrzyłam się w Arthron complex i żel Bals Sulphur, kompresy żelowe zimne itd. Z RTG obu kolan w pozycji stojącej wyszło: niewielka sklerotyzacja podchrzęstna kości piszczelowych, obniżenie szpar stawowych obustronnie oraz boczne ustawienie rzepek. Moje pytanie brzmi: co powinnam dalej zrobić - myśleć o zabiegu artroskopowym, o zastrzykach docelowych w staw kolanowy? Jakie ćwiczenia mogę wykonywać, żeby zmniejszyć dyskomfort (trzeszczenie, uczucie blokowania kolana, uczucie zmęczenia w kolanie, nacisk) ? Co mogę robić, czego powinnam unikać? Smarowanie żelem nie przynosi skutku, okłady zimnym kompresem przynoszą ulgę tymczasową. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam Marta
Dzień dobry.
Zapalenie leczę lekami p. zapalnymi. Do tego glukozaimna / chondroityna - przypisuję pacjentom preparaty lekowe, choć nie chcę tutaj całkowicie negować suplementów które Pani stosowała. Po wyciszeniu stanu zapalnego proponuję podanie kwasu hialuronowego do stawu i rozpoczęcie rehabilitacji - tu myślę głównie o masażach i ćwiczeniach. Moim zdaniem to najskuteczniejsza opcja. Zabiegu fizykalne, jak sama Pani już zaobserwowała działają na krótko i nie leczą przyczyny, a co najwyżej objawy. Leczenie operacyjne w takim jak Pani przypadku stosuję rzadko i w ostateczności.
Zapraszam na wizytę, z chęcią odpowiem na Pani pytania, a po badaniu ustalimy wspólnie plan dalszego leczenia.
Z poważaniem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Chondromalacja jest schorzeniem polegającym na rozmiękaniu chrząstki stawowej prowadzącym do jej destrukcji. W wyniku tych zmian chrząstka traci swe właściwości, pojawiają się w niej ubytki, przez co odsłania i niedostatecznie chroni położoną głębiej tkankę podrzęstną i kość.
W skrajnych przypadkach z uszkodzonej chrząstki mogą uwalniać się czynniki zapalne czy też wolne ciała chrzęstno- kostne drażniące otaczającą staw błonę maziową przyczyniając się do jej zapalenia i nadprodukcji płynu stawowego.
W profilaktyce najważenjsze jest unikanie przeciążenia stawów kolanowych nadmierną masą ciała. Wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda a w tym przypadku głównie głowy przyśrodkowej ze względu na ww. lateralizację rzepek .Do rozważenie w razie braku poprawy po leczeniu zachowawczym są Iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego czy komórek macierzystych.
W pierwszej kolejności żeby myśleć o jakimkolwiek leczeniu czy operacyjnym lub zachowawczym, należy postawić rozpoznanie i następnie można przedstawić plan leczenia. Badania dodatkowe jak RTG czy USG są tylko składową, należy udać się do ortopedy celem przeprowadzenia badania i zapoznania się z wynikami. pozdrawiam MD
jestem lekarzem weterynarii
Trochę się to wszystko nie składa w całość. Proponuję poszerzyć diagnostykę i znaleźć przyczynę, a nie skupiać się na objawach

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.