Zapalenie kontaktowe skóry a bakterie - proszę o radę.

3 odpowiedzi
Witam, mam pytanie w dość skomplikowanej sprawie. Byłem operowany z powodu deformacji stawu skokowego w październiku 2015 r., staw był usztywniony i ustabilizowany tzw. aparatem Ilizarowa na 4 miesiące po operacji. Wyjaśniam tutaj, że aparat ten zbudowany jest z metalowych śrub i drutów wprowadzonych wgłąb nogi, potem został wyjęty. W trakcie założenia aparatu i po jego zdjęciu na stopie i stawie skokowym pojawiały się zmiany skórne, które wezwana dermatolog zdiagnozowała jako zapalenie kontaktowe skóry i dała odpowiednie maści, które to wyeliminowały. Zmiany te były zaczerwienione, swędzące, obecny był wysięk (przeźroczysty płyn) oraz obecność krwi w wysięku, powstawały zgrubienia w kształcie "strupów". Podobne objawy wystąpiły na twarzy ale także udało się je wyleczyć przez panią dermatolog. Obecnie na zoperowanej stopie znów pojawia się wysięk, ranka po pewnym czasie zasycha, ale zauważyłem, że znów jest kolejne ognisko wysięku w innej okolicy stopy (w miejscu kostki). Podejrzewam, iż może podczas operacji doszło do wprowadzenia jakiejś bakterii, która powoduje te zmiany. Bardzo proszę o odpowiedź, czy:

1. można uzyskać skierowanie do pracowni diagnostyki mikrobiologicznej w ramach NFZ żeby wykonać jakieś badanie, lub wymaz tego wysięku (bezbarwny płyn), aby zdiagnozować, co to za bakteria?
2. czy na kontaktowe zapalenie skóry podaje się antybiotyki - prawdopodobnie nie?
3. czy moja pani dermatolog powinna skierować mnie na takie ww. badanie? Czy zrobiła dobrze, dając tylko maści i leki przeciwalergiczne (Lirra)?
4. czy rzeczywiście mogła to spowodować jakaś bakteria (słyszałem o bakteriach dwubiegunowych, tlenowych i beztlenowych)? Co dalej z tym zrobić?
Bardzo proszę o pomoc i jakąś radę, mój wiek to 27 lat. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry.
Dziękuję za bardzo ciekawe pytania.
Odpowiem na pytania w kolejności ich zadawania.
Z góry uprzedzam, że moje odpowiedzi będą teoretyczne, gdyż aby napisać coś więcej muszę zobaczyć Pacjenta.
1. Skierowanie może wystawić lekarz prowadzący (dermatolog lub najlepiej lekarz POZ który obejmuje Pacjenta stałą opieką). O potrzebie wystawienia takiego skierowania zawsze decyduje lekarz po przeprowadzeniu konsultacji specjalistycznej.
2. Kontaktowe zapalenie może być powikłane infekcją bakteryjną - w takiej sytuacji może być potrzebna antybiotykoterapia, ale nie jest to regułą.
3. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie bez konsultacji i oceny "na żywo".
4. Aby ocenić czy doszło do infekcji bakteryjnej również należy zobaczyć zmiany.
Można posiłkować się wykonaniem badań mikrobiologicznych tzn. posiewu i antybiogramu.
Decyzję o dodatkowej diagnostyce podejmie z pewnością lekarz prowadzący.
W razie wątpliwości zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Odpowiedź nie będzie oceną postępowania innego lekarza bo w sytuacjach kiedy w grę mogą wchodzić różne roszczenia wypowiadają się biegli sądowi.
Natomiast oczywistą rzeczą są infekcje wewnątrzszpitalne ( czyli mix bakteryjno-grzybiczo-wirusowy ) , zwłaszcza w oddziałach zabiegowych. Wbrew pozorom , taka sama operacja wykonana w lesie , gdzieś na Mazurach byłaby wolna od takiego zagrożenia. Metale oczywiście mogą spowodować po pewnym , różnie długim okresie czasu , alergię typu opóźnionego -kontaktową. W zależności od różnych rzeczy faza ostra stanu zapalnego stanowi doskonałe wrota nadkażenia , często szczepami opornymi , w tym np. gronkowcem złocistym. Niestety zakażenie takie często przechodzi w fazę przewklekłą z okresowymi obostrzeniami i wymaga dlugotrwałej antybiotykoterapii- doustnej dożylnej, śródkostnej itd.Zwykle to domena zakaźników.
Należy wykonać wymaz ,posiew , antybiogram, antymykogram, oznaczenie metycylinowrażliwości .Ponadto diagnostykę alergologiczną -testy kontaktowe (NTP) na metale. Alergia kontaktowa raz nabyta utrzymuje się niestety do końca życia i nie możemy jej "odczulać". Najważniejszą sprawą jest poznanie źródeł alergenu i jego staranne ( w miarę możliwości ) unikanie. Oczywiście stosuje się też odczulanie nieswoiste- leki antyhistaminowe.
Reasumując: wymaz ,posiewy , zakaźnik, alergolog i dermatolog. Pozdrawiam
Wyprysk kontaktowy na metale może ulec wtórnemu zainfekowaniu i wtedy wymaga leczenia antybiotykiem ogólnie bądź miejscowo.Antybiogram można wykonać w ramach NFZ ale w ranie potrzebna jest odpowiednia ilość wydzieliny aby wykonać posiew materiału na odpowiednie podłoża.Wyprysk leczy się róźnymi preparatami zewnętrznymi ale jest to leczenie wyłącznie objawowe bo jedynie unikanie kontaktu z alergenem może dać pełne ustąpienie zmian.Pozdrawiam.B.Mamcarz

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.