Zapalenie ucha

4 odpowiedzi
W maju ub. roku, po ponad miesięcznej antybiotykoterapii z powodu przeziębienia, a potem zapalenia oskrzeli, trafiłam do szpitala z zapaleniem ucha. Początkowo z powodu ostrego zapalenia pęcherzowego krwotoczno-ropnego zapalenia ucha zewnętrznego (ambulatoryjnie odessano zawartość pęcherza wypełniającego w całości przewód słuchowy), następnie po dwóch dniach z powodu zapalenia ucha środkowego. Rozpoznanie ze szpitalnej karty informacyjnej: przewód słuchowy zewnętrzny przekrwiony, bolesny przy dotyku, skóra przewodu zmacerowana, wilgotna z zalegającą w świetle przewodu wydzieliną surowiczą. Błona bębenkowa przekrwiona. Bolesność palpacyjna w okolicy wyrostka sutkowatego.
Wykonano paracentezę.
W opisie KT zrobionego jeszcze w szpitalu można przeczytać:
zwraca uwagę całkowita bezpowietrzność zatok klinowych oraz wydzielina o niejednolitej densyjności w obu zatokach szczękowych i sitowiu. Obraz może odpowiadać grzybiczemu zapaleniu zatok. Ucho lewe: cechy ostrego zapalenia ucha środkowego i wyrostka sutkowatego. Komórki wyrostka sutkowatego bezpowietrzne. Jama bębenkowa bezpowietrzna wypełniona płynem. Należy rozważyć ostre zapalenie (współistnienie prawdopodobnie ostre grzybicze zapalenie zatok lub otitis secretoria (całkowite zatarcie zachyłka Rosenmuellera).
Wyniku badania fiberoskopowego nie dostałam do ręki. Lekarz twierdził, że było ok.
W listopadzie (czyli po pół roku od wyjścia ze szpitala) ponownie wykonałam TK. W opisie: w uchu lewym utrzymująca się ziarnina zapalna, częściowo wypełniająca komórki wyrostka sutkowatego. Ku tyłowi od wyrostka sutkowatego widoczny ubytek struktury kostnej średnicy 9mm, wypełniony podobną treścią.

Od czasu choroby mam problemy ze słuchem. Jest już dużo lepiej niż na początku, ale gdy się zmęczę, nie słyszę na to ucho. Często mam uczucie wilgoci w tym chorym uchu.. Ale z tym można w miarę normalnie funkcjonować.
To co udaje mi się wydmuchać z nosa - w zależności od dnia - przybiera najróżniejsze kolory. Od krwawych skrzepów poprzez kolory żółci i zieleni, po zupełnie bezbarwną wodę. Mam uczucie, że wciąż coś mi spływa po tylnej ścianie gardła. Okresowo czuję takie rozpieranie albo pod albo nad lewym okiem. Albo i tu i tu.
I najgorsze z czym naprawdę trudno funkcjonować. Mam prawie ciągłe zawroty głowy. Już prawie przestałam się schylać, bo ziemia wiruje mi pod nogami. Ale zawroty potrafią się pojawić nawet gdy leżę w łóżku.
Nie biorę żadnych leków. Lekarz każe czekać. Ale minęło już 8 miesięcy od zapalenia ucha a ja mam wrażenie, że jestem coraz słabsza i coraz gorzej funkcjonuję. Przede wszystkim przez te zawroty i bóle głowy. Nie mam pomysłu gdzie i jakie badania można wykonać, jakie leczenie podjąć, żeby zacząć normalnie funkcjonować.
Być może ma pani przetokę na kanale półkolistym w wyniku przewlekłego procesu zapalnego w uchu . zawroty głowy mogą być też spowodowane przewlekłym zapaleniem zatok . Z CD v-Romami z badań zatok ,głowy , uszu oraz pozostała dokumemtacja zapraszam do Świdnika , Bycmoże wymagać Pani będzie lev=czenia operacyjnego zatok i lub ucha o ile leczenie farmakologiczne nie da poprawy

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
Czy wykonywano zabieg operacyjny w zakresie zatok przynosowych?
W przypadku pytań/wątpliwości, chęci ukierunkowania dalszego leczenia proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam
Z opisanego obrazu choroby (a wlaściwie chorób) sugerowałbym zastanowić się nad leczeniem operacyjnym zarówno ucha środkowego jak i zatok - decyzja co do kolejności należy do operatora - najlepiej pomyśleć o jakimś dobrym ośrodku z dużym doświadczeniem klinicznym
Pozdr
Stanisław Nitek
Ma Pani przewlekłe zapalenie zatok przynosowych i wtórnie rozwinęto sie zapalenie uszu.
Powinno sie Pani wykonać ,,świeże " TK zatok przynosowych i rozważyć wykonanie FESS.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.