Zapalenie zatok?

2 odpowiedzi
Dzień dobry, od kilku lat mam problem z ciągle zatykającym się nosem i wydzieliną spływającą po gardle. Zrobiłem ostatnio wymaz z gardła na bakterie i grzyby tlenowe, którego wynik to:
Staphylococcus aureus obfity wzrost
Streptococcus viridans flora fizjologiczna błon śluzowych
W badanym materiale nie uzyskano wzrostu grzybów.
Będąc w Polsce mam bardzo mało czasu, a w kraju zamieszkania ograniczony dostęp do służby zdrowia, i tak nie najlepszej jakości. W związku z tym czy podczas kolejnej wizyty w Polsce powinienem udać się od razu do lekarza, czy najpierw zrobić jeszcze badania na bakterie/grzyby beztlenowe, wymaz z nosa lub w przygotować się w inny sposób?
Chyba jednak trzeb znaleźć czas i udać się najpierw do lekarza a potem zgodnie z jego zaleceniem wykonać właściwe badania.
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
Konieczna weryfikacja pod kątem pochodzenie wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?
Niezbędna konsultacja laryngologiczna z rozważeniem badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), endoskopia, pH metria gardła dolnego/przełyku
W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna, mentol).
Do rozważenia szczepionki immumodulujące (uodparniajace) - doustne/iniekcyjne, żeby zabezpieczyć przed nawrotami infekcji?
W odniesieniu do opisywanego przypadku możemy podejrzewać zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (PNDS). U podłoża PNDS leżą najczęściej:
1. częste choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych;
2. alergiczny nieżyt nosa oraz niealergiczny nieżyt nosa;
3. zapalenie zatok obocznych nosa – ostre lub przewlekłe;
4. wady anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa; polipy nosa;
5. refluks żołądkowo-przełykowy;
Zmienne temperatury otoczenia,wdychanie drażniących substancji, takich jak dym tytoniowy czy opary substancji chemicznych, także mogą sprzyjać nadmiernej produkcji śluzu w górnych drogach oddechowych i objawiać się jego ściekaniem po tylnej ścianie gardła.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.