Zapalenie żołądka

2 odpowiedzi
Wynik gastroskopii:Przełyk prawidłowy.Linia Z prawidłowa położona na górnej granicy fałdów żołądkowych.Wpust oglądany na wprost i w inwersji prawidłowy.Żołądek podatny na rozdmuchiwanie o prawidłowym świetle.Błona śluzowa sklepienia i trzonu prawidłowa,w antrum pstra pobrano wycinki na badanie his-pat oraz do dodatkowej oceny H.pylori but 2).Perystaltyka prawidłowa,jeziorko klarowne.Odźwiernik drożny,kształtny,sprawny.Opuszka i obejrzana część zstępująca dwunastnicy niezmienione(pobrano wycinki na badanie his-pat but 1).Test ureazowy ujemny.Rozpoznanie:zapalenie żołądka.
Chciałabym uzyskać odpowiedź co znaczy antrum pstra i badanie his-pat but 1? Czy w tym opisie gastroskopii jest coś niepokojącego i czy zawsze się pobiera podczas gastroskopii wycinki do badania histopatologicznego? Czy zapalenie żołądka może być spowodowane przez stosowanie leku Siofor i Tamoxifen?
Pojęcie pstrej śluzówki oznacza nieprawidłowy wygląd jej powierzchni i zazwyczaj wiąże się z jej zapaleniem. W przypadku podejrzenia zmian zapalnych błony śluzowej wskazane jest pobranie wycinków co umożliwia bardziej szczegółową diagnostykę. Siofor i Tamoxifem mogą być przyczyną zaburzeń żołądkowo jelitowych.

Dobry wieczór. Opis błony śluzowej w okolicy antrum ( to końcowa część żołądka tuż przed przejściem do jelita cienkiego) jako pstrej może sugerować zapalenie toczące się w tej okolicy - i w tym celu zostały pobrane wycinki umieszczone w pojemniczku szklanym ( w skrócie but.), które zostaną ocenione pod mikroskopem. Jeśli chodzi o kwestię powodowania zapalenia błony sluzowej przez w/w substancje czynne leków, to osobiście nie spotkałem się z konkretnym przypadkiem. Myślę że można ewentualnie mówić o mechanicznym podrażnieniu przez tabletki.