Zaparcia nawykowe u małego dziecka

3 odpowiedzi
Witam. Czy miała Pani przypadek małego dziecka z problemem zaparć nawykowych? Moje dziecko od grudnia nie chce robić kupki na nocnik mimo że wcześniej ta czynność była opanowana, prawdopodobnie przyczyną tego były zaparcia powstałe przy antybiotykoterapii. Mimo zastosowania odpowiedniego leku przepisanego przez pediatrę oraz zwrócenia szczególnej uwagi na dietę, dziecko nadal wstrzymuje wypróżnianie się, nie chce siadać na nocnik ani sedes z podkładka, jedynie zgadza się na to gdy ma zrobić siku. Nie wiem już jak mam jej wytłumaczyć że nie powinna powstrzymywać robienia kupy i że powinna robić na nocnik a nie w majteczki czy pieluchę...
Witam,
zaparcia nawykowe są dosyć częste u dzieci, które cierpiały z jakiegoś powodu na zaparcia, skojarzyły robienie kupy z czymś bardzo nieprzyjemnym i teraz boją się kolejny raz czuć to samo. W miarę upływu czasu dziecko wypracowało formy zabezpieczające je przed dyskomfortem: załatwia potrzeby fizjologiczne w pieluchę lub w majtki bez konieczności korzystania z toalety.
To zrozumiałe, że jest Pani zmęczona tą formą, każda próba namówienia dziecka na zmianę formy wypróżniania, kończy się fiaskiem.
Proszę zgłosić się do psychologa, który pomoże stworzyć metodę systematycznego odwrażliwiania dziecka, a mianowicie pomoże metoda małych kroków , przy odpowiedniej motywacji, przełamać lęk i zachęcić dziecko do korzystania z nocnika czy sedesu.
Proszę być dobrej myśli, taka sytuacja jest do zmiany.
Życzę powodzenia i raz jeszcze zachęcam do kontaktu z psychologiem.
Magdalena Chorzewska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie wiem ile lat ma córka , tego pani nie napisała. Może się na nią złożyć wiele czynników, również Pani emocje spowodowane sytuacją, które odczuwa córką. Zdarza się w treningu czystości regres i powrót od poprzednich nawyków, pod wpływem sytuacji zdrowotnej. Sugeruję wizytę u psychologa dziecięcego , razem możecie wypracować strategię radzenia z zaistniałą sytuacją.
Dzień dobry, niestety nie pracuję z dziećmi więc nie mogę pomóc. Proponuję skontaktować się z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.