Zapytanie o wyniki

9 odpowiedzi
Byłem trzykrotnie szczepiony przeciw WZW typ B.
Obecnie idę na zabieg chirurgiczny
Obecny wynik anty HBS v 42 wynosi 28,34
Czy muszę się doszczepiać?
Proszę o odpowiedź.
Minimalne miano przeciwciał wynosi 10 U/ml. Jeśli to co jest przepisane powyżej to miano przeciwciał to nie ma potrzeby doszczepiania.

nie ma takiej potrzeby.
Szanowny Panie,

Jeżeli pacjent przeszedł pełen cykl 3 szczepień i występują przeciwciała anty-HBs w krwi - dokładnie tak jak w Pańskim przypadku - to uważa się tego pacjenta za osobę zabezpieczoną. Pamięć komórkowa w przypadku ekspozycji pozwoli organizmowi na szybkie wytworzenie odpowiednich stężeń przeciwciał i obronę organizmu przed zakażeniem.

Przy obecnym poziomie aseptyki, sposobie sterylizacji i wykorzystaniu sprzętów jednorazowych ryzyko szpitalnych zakażeń WZW jest w ogóle bardzo niskie i duża część placówek nie wymaga wcale takich szczepień (są zalecane, nie obowiązkowe).

Życzę pomyślnego przejścia przez leczenie operacyjne.

Z poważaniem,
dr n. med. Michał Lewandowicz
co sprawdzenia na stronach www
Z kompletem wyników badań proszę zgłosić się do lekarza, który przeprowadzał szczepienie. Pozdrawiam serdecznie!
Nie musi Pan.
Pozdrawiam.
Dr n. med. Monika Bieniasz
W przypadku prawidłowego 3-dawkowego schematu szczepienia nie ma znaczenia stężenie anty-HBs, tylko samo stwierdzenie obecności przeciwciał. U pacjentów z zaburzeniami odporności poziom przeciwciał powinien być >10 mIU/ml, u pacjentów z nowotworami leczonych immunosupresyjnie i u pacjentów po przeszczepach narządów>100 mIU/ml. Również w ciągu 4 tygodni od ostatniej dawki szczepienia poziom anty-HBs powinien byc powyżej 10 mIU/ml.
To zależy ile dawek szczepionki Pan otrzymał.
W przypadku szczepień p. WZW B aktualnie zaleca się szczepienia podstawowe w schemacie 0-1-6 miesięcy. Uznaje się. że nie jest konieczne szczepienie osób uprzednio zaszczepionych w schemacie podstawowym, nawet gdy stężenie przeciwciał anty HBs spada poniżej poziomu ochronnego 10 j.m./l. Szczepienie ponowne dotyczy chorych z niedoborami odporności, gdy po szczepieniach podstawowych stężenie przeciwciał antyHBs jest<10 j.m./l, pacjentów z nowotworami w trakcie leczenia immunospupresyjnego, pacjentów po przeszczepie narządów, czy wreszcie pacjentów z cukrzycą gdy po szczepieniach podstawowych stężenie przeciwciał anty HBs jest<10 j.m./l.
Wynika z tego, że zgodnie z aktualnymi wytycznymi nie ma wskazań do Ponownego szczepienia u Pana.