Zastanawia mnie to czy jestem uzależniony od masturbacji czy da się to jakoś sprawdzić? Jako osoba w

2 odpowiedzi
Zastanawia mnie to czy jestem uzależniony od masturbacji czy da się to jakoś sprawdzić? Jako osoba wierzącą staram się po spowiedzi powstrzymywać od masturbacji jak najdłużej zazwyczaj jest to ok 2 tyg czasem krócej czasem dłużej ale po tym czasie gdy zdecyduje sobie ulżyć potrafię przez 3-4 razy robić to czasem nawet 4 razy dziennie ale to już wtedy gdy siedzę sam cały dzień w domu. Później mi to przechodzi i robię to zazwyczaj raz dziennie. Masturbacje zacząłem w dość młodym wieku i robiłem to czasem po kilka razy dziennie naszczescie teraz mi to przeszło i kilka razy dziennie robię to ale po dłuższej przerwie. Dodam tylko ze mam 18 lat i jestem prawiczkiem. Jeśli jestem uzależniony to jakie mogą być tego pierwsze objawy?
Z opisu wydaje mi się, że Twoje zainteresowanie masturbacją jest rozwojowe i naturalne. Chyba nie nazwałabym tego uzależnieniem. Masturbacja może być sposobem rozładowania napięcia seksualnego - które w Twoim wieku jest jak najbardziej ok i wręcz zdrowe jest, że je masz. Może być też sposobem rozładowania innego typu napięcia, np. związanego ze szkołą lub sytuacją w rodzinie. Wtedy, jeśli masturbacja służy innym celom niż rozładowanie napięcia seksualnego, warto się przyjrzeć sytuacji i spróbować znaleźć inne sposoby "relaksowania się". Uzależnienie to mocne i poważne słowo. Z pewnością o uzależnieniu można byłoby powiedzieć, gdybyś nie był w stanie myśleć i robić nic innego oprócz masturbacji. Gdyby Twoje myśli cały czas kręciły się wokół tego tematu i trudno byłoby tego nie robić. Piszesz, że częsta masturbacja trwa kilka dni, a potem jest coraz słabsza, więc raczej nie jest to tożsame z uzależnieniem. Być może to, co Cię "męczy", to bardziej poczucie winy i wyrzuty sumienia, jednak z perspektywy psychologicznej i rozwojowej Twoje zainteresowanie seksualnością jest jak najbardziej zrozumiałe.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witaj serdecznie. Sytuacja o której piszesz, nie świadczy o uzależnieniu. Mówimy o nim dopiero wtedy, kiedy osoba nie ma kontroli nad działaniami, których się podejmuje i stanowi to dużą część jej codziennego funkcjonowania, sprawiając jednocześnie dużo dyskomfortu i cierpienia. W Twoim przypadku tak nie jest. U każdego mężczyzny testosteron reguluje poziom pobudzenia seksualnego. Jesteś w wieku, w którym poziom stężenia tego hormonu we krwi jest bardzo wysoki. Naturalne zatem jest to, że odczuwasz duże pobudzenie seksualne i konieczność jego rozładowania za pomocą masturbacji. Nie podjąłeś jeszcze aktywnego życia seksualnego, dlatego masturbacja jest przejściową formą realizacji potrzeby seksualności. Wielu mężczyzn masturbuje się również w późniejszym wieku i nie świadczy to o występowaniu jakichkolwiek problemów. Jest to objaw ich zdrowia seksualnego, wskazujący na prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego i płciowego. To, co zauważam u Ciebie, i co warto byłoby przedyskutować z psychoterapeutą (gdybyś miał taką potrzebę), to kwestia pojawiających się oceniających myśli i negatywnej perspektywy postrzegania tej sytuacji. Wspominasz, że jesteś wierzący, co z pewnością powoduje u Ciebie dysonans między potrzebami fizjologicznymi i nakazami religii. Rozumiem, że może być Ci trudno połączyć te dwie perspektywy i dlatego też zacząłeś zastanawiać się nad tym, czy nie jest to uzależnienie. Pamiętaj również o tym, że sytuacja, w której powstrzymujesz się po spowiedzi od masturbacji przez kilka dni, powoduje, że po jakimś czasie dochodzi do zwiększenia częstotliwości tego zachowania (nawet do poziomu kilku razy dziennie). Nie świadczy to jednak o żadnych mechanizmie patologicznym. Zdrowie dotyczy kilku różnych obszarów. Jednym z takich wymiarów jest zdrowie seksualne. Ważne, żebyś o tym pamiętał. Gdybyś miał potrzebę porozmawiać na ten temat, zapraszam Cię do rozmowy. Pozdrawiam, KF.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.