Zatoka klinowa, oczopląs czy coś innego?

4 odpowiedzi
Witam. Od czerwca 2015 mam problem z bólami głowy. Dość późno zdecydowałam się na pójście do neurologa – dopiero w styczniu br. (zniechęcona opinią lekarza pierwszego kontaktu, który uznał mnie za histeryczkę). Rezonans wykazał zapalenie zatoki klinowej. Oprócz tego byłam u okulisty badać oczy. Tarcza na dnie oka. Może być fizjologiczna lub jako początek jaskry. Ciśnienie ok.Rodzaj bólu głowy:
– częsty, w miesiącu jest kilka dni przerwy.
– Stały, tępy (nie pulsujący, nie kłujący).
– Równoległy ból oczu (góra gałki, jakby miejsce za okiem).
– Ból czasami trwa w nocy, czasami już budzę się z bólem
– działa APAP (staram się niezbyt często), bo był czas, że przestawał działać
– podczas lotu samolotem i po wylądowaniu ciężki do wytrzymania ból (porównywany z bólem populacyjnym… mdłości, niemożność jedzenia, leki typu apap, meta fen, dexak – bez działania.

Neurlog oprócz ww. zalecił bezwzględne odstawienie antykoncepcji hormonalnej, przepisał divascan (mówić, że mogą być to bóle migrenowe) i coffecon na ataki bólu. W ciągu 3 tygodniu częstotliwość bólu przy zażywaniu leków jest ta sama. Coffecon nie działa.
Odradził, natomiast samodzielne próby leczenia ogólnodostępny mi lekami na zatoki (nie wiem czemu?). Stwierdził oczopląs poziomy.

Inne objawy (albo jazda samochodem albo przebywanie na wyższej wysokości (inna miejscowość wyżej położona wzmagają bóle głowy).

Błagam o pomoc
co może pomóc, żeby chociaż na kilka dni wyłączyć ból głowy. :(

Czy to zatoka czy robić dodatkowe badania? Wizyta u laryngologa dopiero 8 kwietnia. :(

Z góry dziękuję za opinię, rady, sugestie.
Magdalena S
Hmm. Ewidentne nasilenie tego bólu przy zmianie ciśnienia atmosferycznego wskazywałoby jednak na zatkane ujscie zatoki klinowej.... Umiejscowienie i rodzaj bólu też typowy dla zatok klinowych... Wymaga Pani TK zatok, które dokładnie ocenią i zatoki i ich ujścia. ... Niezależnie ten oczopląs mnie zastanawia.... Wskazane badanie błędników (VNG).

Proszę się nie poddawać. Wizyta u laryngologa jest niezbędna. Sama diagnoza w postaci zapalenia zatoki klinowej mi nie wystarcza. Muszę zobaczyć płytę. Warto spróbować inne leki p/migrenowe, ale one są dostępne na receptę (Cinie 50mg, Relpax). Divascan może być efektywny dopiero po kilku tygodniach, a czasami miesiącach przyjmowania. Może będzie potrzebna doustna sterydoterapia i/lub antybiotykoterapia , jeśli stan zapalny zatoki klinowej jest zaawansowany
Kochani!!! Piszcie zawsze ile macie lat! Przyślij linka z tą zatoką klinową, to może być to.
W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu; lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, nasilające, objawy towarzyszące, wiek, inne choroby, przyjmowane leki itd... itd…
Właściwie zebrany wywiad i badanie pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie.
Leczenie bólów głowy zależy od rodzaju bólu i częstotliwości jego występowania. W przypadku rzadkich bólów głowy ( do 4-5 w ciągu miesiąca) podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. Leków przeciwbólowych, z jakiejkolwiek grupy, nie można jednak przyjmować zbyt często tj nie więcej niż 8 tabletek w miesiącu ponieważ wywołuje się polekowe bóle głowy. W przypadku częstych, silnych lub opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne. W leczeniu profilaktycznym stosuje się odpowiednio dobrane o działaniu przeciwbólowym leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, kardiologiczne lub blokery kanału wapniowego. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
W niektórych rodzajach bólu głowy dobrym rozwiązaniem są iniekcje toksyny botulinowej.