Zatykanaie w klatce p. i gardle przy wstawaniu.

8 odpowiedzi
Mam 27 l. Nie leczę się kardiologicznie, nie jestem otyła, płuca są zdrowe.
Zauważyłam, że w miarę często występuje u mnie ucisk w klatce piersiowej i zaciśnięcie w gardle oraz szumy/piski w uszach, jakby brakowało mi tchu.
A wszystko to podczas wstawania "z marszu" z pozycji leżącej.
Od czasu do czasu występuje to też przy wstawaniu np. z krzesła.
To są dosłownie chwile/sekundy. Jednak mało komfortowe.
Czy może to być uzależnione np. od układu hormonalnego?
Jakie badania moglabym zrobić i czym się kierować by wstępnie dobrać dalszą drogę rozwiazania/leczenia problemu?
Kierując do mnie pytanie rozumiem, że jest Pani zainteresowana wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących swojego stanu zdrowia. W związku z tym uważam, że najlepszą drogą do osiągnięcia przez Panią założonego celu jest bezpośredni kontakt z lekarzem. Podczas rozmowy może się bowiem okazać, że towarzyszą Pani inne objawy, na które nie zwróciła Pani do tej pory uwagi. Może się również okazać, że znajduje się Pani w grupie ryzyka osób narażonych na choroby kardiologiczne bądź wręcz przeciwnie. Niestety nie uda się tego precyzyjnie ustalić przez internet. Badania diagnostyczne natomiast mają za zadanie rozwiązać konkretny problem i potwierdzić bądź wykluczyć jakąś konkretną przyczynę Pani dolegliwości. Pomijając tak ważny etap diagnostyki jak zebranie wywiadu z pacjentem i wykonanie badania lekarskiego można mylnie pokierować pacjenta na badania diagnostyczne i opóźnić postawienie prawidłowego rozpoznania. To natomiast może mieć bardzo istotne implikacje kliniczne dla pacjenta. Często droga na skróty nie jest właściwym rozwiązaniem w sprawach zdrowia. Z wyrazami szacunku.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
za mało danych, ale objawy występują przy zmianie pozycji ciała - przy pionizacji- prawdopodobnie jest to łagodne ( jeśli nie ma omdleń lub stanów przedomdleniowych) czynnościowe zaburzenie funkcji układu autonomicznego ( odsyłam do internetu), lub pewnych receptorów. Holter ciśnieniowy, Holter EKG jest wskazany z zapisem przez Panią momentów , kiedy zmienia Pani pozycję ciała i kiedy występują objawy. Wskazane echo serca, ocena układu hormonalnego ( tarczyca, ginekolog), konsultacja laryngologiczna i neurologiczna. Proszę powoli spokojnie wstawać czyli pionizować się. Może być wskazany test pionizacyjny.
Szanowna Pani, jako pierwsze remedium proszę spróbować dużo wolniej wstawać z pozycji leżącej. Jeżeli objawy będą mimo to nadal występować, lub jeżeli mimo ich ustąpienia będzie Pani koniecznie chciała zmierzać do wyświetlenia ich przyczyny (co - od razu mówię - może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe) proszę umówić się na wizytę lekarską i dokładnie opisać, co się dzieje. To kluczowe. Dopiero wtedy będzie można sensownie zaplanować dodatkowe badania, które być może przyczynią się do wyjaśnienia sprawy.
Zacząć trzeba od dłuższej rozmowy, badania słuchawką i podstawowych badań kardiologicznych.Podlożem dolegliwości może być także dyskomfort psychiczny.Pozdrawiam
Może to być związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego albo zaburzeniami układu hormonalnego. Warto odwiedzić kardiologa i endokrynologa.
Zgłaszane przez Panią objawy mogą wynikać np z obecności dodatkowych skurczów komorowych, które mogą być odczuwane jako "potykanie" się serca, ucisk w gardle, chwilowy brak powietrza. Na początek należałoby wykonać spoczynkowe EKG, a w celu oceny liczby ewentualnych dodatkowych pobudzeń wykonuje się 24-godzinny zapis EKG metodą Holtera.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,
Kierunek poszukiwań powinno nadać dobre zebranie wywiadu lekarskiego (np. czy takie dolegliwości występowały wcześniej) i badanie lekarskie - osłuchanie serca, pomiar tętna, ciśnienia tętniczego oraz wykonanie ekg.
Oczywiście ma Pani rację wskazana byłaby konsultacja endokrynologa i/lub ginekologa.
Po tym etapie w zależności od wyniku zastanowiłbym się nad wykonaniem zapisu Holterowskiego ekg i (w zależności np. od wyniku osłuchiwania serca) echa serca.
Wbrew pozorom Pani dolegliwości mogą być związane z poważniejsza chorobą serca, a także np.przewlekłym zmęczeniem, odwodnieniem, stresem, a także ciążą.
Pozdrawiam
Paweł Bekta
Dzień dobry! Przepraszam za tak późną odpowiedź, która pewnie nie będzie Pani już przydatna, nie mam jednak żadnego wpływu na opóźnienie, z jakim serwis Znany Lekarz przesyła do mnie pytania pacjentów. Pani pytanie spłynęło do mnie dopiero dziś. Dolegliwości, które Pani opisała są mało specyficzne i na podstawie tylko tylu informacji, ile zawarła Pani w pytaniu nie sposób pokierować dalszą diagnostyką. Konieczny jest bezpośredni kontakt z lekarzem, który zbierze dokładny wywiad i zbada Panią. Sugerowałabym na początek zgłoszenie się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.