Zatykanie nosa (raz jedna dziurka raz druga)

2 odpowiedzi
Dzień dobryJestem po septoplastyce i redukcji małżowin 3 miesiące. Niestety, przytyka mi się raz jedna dziurka raz druga. Wygląda to tak, że lewa jest full drożna (100%), a druga bardzo mało, 30%. Bardzo to odczuwam i jestem w stanie powiedzieć, kiedy się zmienia drożność nosa i która dziurka jest przytkana. Myślałem, że to „cykl nosowy”„ale chyba nie powinienem tego aż tak odczuwać?
Witam
Może spróbować kriokonchoplastyki nosa czyli plastyki małżowin nosowych dolnych metodą krio
pozdr
Stanisław Nitek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
Na podstawie przedstawionych informacji bardzo trudno postawić diagnozę. Utrzymujące się uczucie zatkania nosa może mieć swoje podłoże w alergii? warto rozważyć ewentualne testy prowokacyjne donosowe ( pacjentowi podawana jest zawiesina wybranego alergenu na małżowinę nosową dolną przewodu nosowego. Podczas podawania zawiesiny należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, aby alergen nie dostał się do dróg oddechowych. Błona śluzowa powinna zareagować na alergen. Zmiany obserwuje się na podstawie zmniejszonego przepływu powietrza przez nos, który mierzony jest za pomocą specjalnego urządzenia. Prowokacje donosowe alergenami sezonowymi wykonywane są poza sezonem pylenia, a w przypadku alergenów całorocznych, test wykonuje się tylko u pacjentów bez nasilonych objawów chorobowych), ewentualnie pobranie wymazu z jam nosa (przewód nosowy środkowy). Proszę rozważyć również wykonanie KT zatok z oceną drożności kompleksów ujściowo-przewodowych!

W odniesieniu do CYKLU NOSOWEGO: na który składa się z faza „zatkania” (obrzęku) i „odetkania” w nosie. Jest to typowe zjawisko, które polega na cyklicznym powiększeniu naczyń krwionośnych wewnątrz nosa i ich obkurczeniu. Cykl nosowy trwa zwykle od jednej do czterech godzin, w zależności od osoby. Zwykle jedno nozdrze jest bardziej „zatkane” niż drugie. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja jest stała. Po zakończeniu jednego cyklu następuje zmiana. Na przepływ powietrza w normalnej niedrożności wpływ ma kilka czynników, między innymi pozycja ciała. Podczas leżenia na boku nozdrze znajdujące się na górze staje się bardziej „otwarte”. Nos może zostać „zatkany” także na skutek przeżywania silnych emocji, wysiłku fizycznego, zmiany temperatury. Cykl nosowy jest kontrolowany przez część współczulną autonomicznego układu nerwowego - a więc niezależną od naszej woli.
Powyższe spostrzeżenie jest zjawiskiem fizjologicznym.
Pozdrawiam!
W przypadku pytań/wątpliwości służę pomocą!
Pozdrawiam!

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.